اقتصادی

رفع ناترازی بانک‌ها یک اقدام انقلابی است

میثم مهرپور در گفتگویی، با اشاره به تعیین مهلت توسط رئیس کل بانک مرکزی برای رفع ناترازی بانک‌ها، اظهار کرد: بانک‌های ناتراز مستقیماً بر تورم تأثیر می‌گذارند. ناترازی به ویژه در بانک‌های خصوصی بیشتر مشهود است زیرا خلق نقدینگی از سوی نظام بانکی اتفاق می‌افتد که تبعات آن برای همه جامعه و اقتصاد بوده و منافع آن صرفاً در اختیار عده خاص و محدودی قراری می‌گیرد.

وی افزود: ناترازی بانک‌ها نیز از همین اقدام ناشی می‌شود که فراتر از ظرفیت‌های خودشان نقدینگی خلق کرده و اعتبار می‌دهند. البته این نقدینگی بیشتر برای خودی‌ها و شرکت‌های زیر مجموعه بوده که نمونه آن در چند بانک خصوصی کاملاً مشهود است.

این کارشناس اقتصادی گفت: ناترازی بانک‌ها منجر به افزایش و خلق نقدینگی از سوی بانک‌ها و به دنبال آن افزایش تورم در جامعه می‌شود که باید حتماً اصلاح شود.

انحلال بانک‌هایی که کارکرد بانکی ندارند

مهرپور اضافه کرد: از طریق اصلاح ناترازی بانک‌ها، بانک‌هایی که کارکرد بانکی ندارند حذف شده و از چرخه نظام بانکی خارج می‌شوند. این یک اقدام بسیار شجاعانه از بانک مرکزی است و می‌توان از آن به عنوان یک انقلاب در حوزه پولی یاد کرد.

وی تصریح کرد: بانک‌های مخرب اقتصاد باید منحل شود تا از خسارت‌هایی که به اقتصاد کشور وارد شده است و از تداوم حضور این بانک‌ها جلوگیری شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: البته باید توجه داشت بخشی از اصلاح ترازنامه بانک‌ها با واگذاری اموال و دارایی‌های مازاد آنها اصلاح شود. متأسفانه بانک‌ها اکنون به سمت بنگاه داری و یا فعالیت‌هایی که ارتباطی با حوزه بانک ندارد حرکت کرده‌اند.

لزوم اصلاح دارایی‌های نامرتبط با فعالیت بانکی

مهرپور اضافه کرد: اگر با این تصمیم بانک مرکزی بانک‌ها به ماهیت اصلی خود بازگشته و بانکداری به معنای واقعی انجام دهند؛ دارایی‌های مازاد و فعالیت‌هایی که ارتباطی با بانکداری ندارد را اصلاح کرده و از آن خارج شوند و منابعی که در این فعالیت‌ها بلوکه کرده‌اند را به پول، اعتبار و اوراق تبدیل کنند، ترازنامه بسیاری از آنها اصلاح می‌شود.

وی تصریح کرد: به همین دلیل فرصت شش ماهه به بانک‌ها داده شده است چراکه در بسیاری از بانک‌ها اگر روندها تغییر کند ترازنامه اصلاح می‌شود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه این تصمیم بانک مرکزی منجر می‌شود بانک‌هایی که به دنبال بانکداری نیستند منحل شده و سایر بانک‌ها نیز روندهای اشتباه خود را اصلاح کنند، گفت: تاکنون هیچ اهرم فشاری از سوی سیاست گذار بر بانک‌ها وجود نداشته که همین موضوع منجر به منجمد شدن دارایی‌ها و نقدینگی بانک‌ها در فعالیت‌های غیر مولد شده است.

اصلاح ترازنامه بانک‌ها با تبدیل دارایی‌ها به اعتبار

مهرپور اضافه کرد: فلسفه فعالیت بانک این است که ملک، کارخانه، شرکت و ماشین آلات در آن تعریف نشده است، بانک‌ها باید با اعتبار، پول و اوراق فعالیت کنند، هرچقدر بانک‌ها به سمت فروش دارایی‌های خود حرکت کرده و آن را به اوراق، اعتبار و نقدینگی تبدیل کنند به ماهیت اصلی خود نزدیک‌تر شده و ترازنامه‌های آنها نیز اصلاح می‌شود.

وی با بیان اینکه در مجموع می‌توان گفت این اقدام بانک مرکزی مهم و انقلابی است، تصریح کرد: متأسفانه نوسانات نرخ ارز امروز بخش قابل توجهی از انرژی بانک مرکزی به عنوان سیاست‌گذار پولی کشور را به خود معطوف کرده است که این موضوع از برخی اقدامات بنیادین و ریشه جلوگیری می‌کند.

تخصصی شدن بانک‌ها از خلق نقدینگی جلوگیری می‌کند

این کارشناس اقتصادی گفت: رئیس کل بانک مرکزی از ابتدای فعالیت خود به دو مسئله انحلال بانک‌های ناتراز و حرکت بانک‌ها به سمت فعالیت‌های تخصصی اشاره کرده که از جمله اقدامات بنیادین و تأثیرگذار است.

مهرپور با بیان اینکه بیش از ۳۰ مؤسسه مالی و اعتباری و بانک در کشور وجود دارد که تخصصی نبوده و کارکردهای یکسانی دارند، خاطرنشان کرد: حرکت به سمت تخصصی شدن بانک‌ها اگر محقق شود علاوه بر به حرکت درآوردن تولید، می‌تواند منابع را به سمت فعالیت تولیدی برده و از خلق نقدینگی نظام بانکی جلوگیری کند.

سرمایه گستران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا