اخبار استان ها

زمینه‌های ایجاد صلح و سازش میان مردم کرمانشاه بالا است

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از کرمانشاه، حجت الاسلام هادی صادقی در همایش ستاد ملی صبر استان کرمانشاه، با اشاره به پیشینه فرهنگ صلح و سازش در میان مردم کرمانشاه، اظهار کرد: مردم این منطقه از دیرباز خصلت‌ها و ویژگی‌هایی همچون اخلاق مداری، داشتن عمق محبت انسانی، احترام گذاشتن به بزرگان و ریش سفیدان، گذشت و اهل مدارا بودن را داشته‌اند و همین ویژگی‌ها سبب شده است مردمانی آرام و صلح جو باشند.

وی افزود: با توجه به ویژگی‌هایی که مردم این خطه دارند، زمینه‌های ایجاد صلح و سازش در بین مردم این استان بسیار بالا است که صلح یاران باید از این ظرفیت استفاده کنند.

معاون قوه قضائیه خاطرنشان کرد: به‌رغم اینکه در کرمانشاه تنوع فرهنگی، قومی، قبیله‌ای، مذهبی و زبانی وجود دارد و به تعبیری هندوستان ایران است، اما مردمان آن در طول ادوار مختلف با آرامش در کنار هم زندگی کرده‌اند و حتی اگر اختلافی هم وجود داشته، با صلح آن را کنار زده‌اند.

صادقی ادامه داد: این موج محبت و دوستی در میان همه اقوام و مذاهب ساکن در کرمانشاه وجود دارد؛ بنابراین باید آن را حفظ کنیم و پاس بداریم و اجازه ندهیم که خدشه‌ای به آن وارد شود.

وی اضافه کرد: مردم این منطقه، اهل سخت گیری و سنگدلی نیستند و اگر اختلافی بین آنها به وجود آید، با حضور یک ریش سفید و بزرگ، اختلافات خود را کنار می‌گذارند.

معاون قوه قضائیه تصریح کرد: به سبب وجود همین ویژگی‌ها در میان مردم این منطقه، دشمنان از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون به آن چشم طمع داشته‌اند و تلاش کرده‌اند مناطقی را از بخش‌هایی از کرمانشاه و کردستان جدا کنند و حتی سرمایه گذاری‌های زیادی را هم روی این مسئله انجام داده‌اند. اگر چه دشمنان زحماتی هم درست کردند، اما توفیقاتشان به اندازه بال یک مگس هم نبوده است، چراکه مردم مناطق مختلف کرمانشاه از شیعه و سنی گرفته تا اقوام و مذاهب دیگر، هر زمان مشکلی برای یکی از آنها پیش آمده به داد هم رسیده و به هم کمک کرده‌اند.

صادقی «شهید سعید جعفری» از شهدای شاخص کرمانشاه را به عنوان یکی از پیشگامان صلح در این منطقه معرفی کرد و ادامه داد: این شهید بزرگوار به میان علما، بازاریان و اقشار مختلف مردم می‌رفت تا دوستی و صلح ایجاد کند و دل‌های مردم را به هم نزدیک کند و امروز هم به امثال ایشان نیاز داریم.

وی با تاکید بر اینکه نباید بعضی مسائل همچون انتخابات به ایجاد اختلافات بین مردم و طرفداران کاندیداها منجر شود، عنوان کرد: بزرگان هر منطقه نباید اجازه دهند که در زمان انتخابات فضای تخریب، تقلب، خرید و فروش رأی و دو دستگی و دشمنی بین مردم، کاندیداها و طرفدارانشان ایجاد شود.

معاون قوه قضائیه گفت: نباید در موضوعی همچون انتخابات اختلافات میان مردم بالا بگیرد، بزرگان باید جلوی این اختلافات و هرکس که اختلاف‌آفرینی می‌کند و دیگر کاندیداها را تخریب می‌کند را بگیرند.

صادقی با بیان اینکه نباید اخلاق عمومی در جامعه تخریب شود، گفت: اگر جلوی این اختلافات گرفته نشود، فضای اجتماعی و سیاسی عمومی در جامعه رنگ و بوی شیطنت به خود خواهد گرفت؛ بنابراین باید فضا را سالم نگه داریم و فضای محبت را میان همدیگر تقویت کنیم.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا