اخبار استان ها

زنجیره ارزش فرش دستباف در کردستان ایجاد می‌شود

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از کردستان و به نقل از روابط عمومی صمت کردستان، بختیار خلیقی امروز _یکشنبه دوم اردیبهشت_ در افتتاحیه کارگذاری صدور شناسنامه فرش دستباف کردستان با اشاره به شعار سال که به نام سال جهش تولید با مشارکت مردم از سوی مقام معظم رهبری نامگذاری شده است، اظهار کرد: صنعت فرش دستباف، تنها کالای ایرانی است که می‌تواند زمینه رشد تولید در بخش صنایع دستی را ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه تولید صادرات محور فرش دستباف از جمله برنامه‌های استان است، افزود: در راستای اجرای برنامه مذکور نیاز به صدور شناسنامه فرش دستباف داشتیم که این مهم هم امروز با افتتاح کارگزاری مربوطه شکل گرفت.

مدیرکل صمت کردستان با بیان اینکه توسط مرکز ملی فرش ایران اعتباراتی برای تبلیغات فرش سنندج و بیجار اختصاص داده شده است، خاطرنشان کرد: ایجاد خانه خلاق فرش، ثبت برند جهانی فرش سنندج و بیجار و راه‌اندازی کارگزاری صدور شناسنامه فرش از جمله برنامه‌های خوشه فرش در استان کردستان بوده که از سال گذشته تاکنون محقق شده است.

خلیقی اضافه کرد: هدف ما در حوزه فرش دستباف ایجاد زنجیره ارزش است و در قالب این زنجیره از تولید تا فروش و صادرات آن را مدنظر داریم.

وی تصریح کرد: بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هر کالایی که در کشور تولید می‌شود باید دارای کد رهگیری باشد و از امروز مجوز صدور شناسنامه برای کارگزاری فرش دستباف در استان صادر شده و این مرکز ظرفیت تحت پوشش قراردادن غرب کشور را هم دارد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت کردستان با بیان اینکه با افتتاح این مرکز به راحتی صحت اصالت فرش دستباف تأیید می‌شود، ادامه داد: در حال حاضر ۵۰ هزار نفر از بافندگان فرش استان در تشکل‌های فرش دستباف ثبت نام کرده‌اند و عضویت دارند.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا