بازار‌های مالی ، بورس و بانکپیشخوانعناوین اخبار

شاخص کل ۹۸ واحد بالا کشید/بازگشت بورس به کانال ۷۴ هزار واحدی

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، برپایه معاملات امروز بیش از ۹۳۶ میلیون سهم و حق تقدم به ارزش بیش از دو هزار و ۶۶۶ میلیارد ریال در ۶۴ هزار و ۹۷۷ نوبت خرید و فروش شد.

نمادهای رمپنا (مپنا)، خساپا (سایپا)، شپدیس (پتروشیمی پردیس) و بترانس (ایران ترانسفو) سهم اصلی را در رشد امروز شاخص بورس ایفا کردند و در مقابل نمادهای کگل (معدنی و صنعتی گل گهر)، تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین) و وبشهر (توسعه صنایع بهشهر) با یبشترین تاثیر منفی مانع اوج گیری شاخص شدند.
معاملات امروز نشان می دهد که شاخص های اصلی بازار سرمایه غیر از شاخص بازار دوم در دادوستد های دومین روز هفته، رشد داشتند و بر این اساس شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) ۳۵ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۱۳ واحد، شاخص قیمت (هم وزن)۱۰ واحد، شاخص آزاد شناور ۱۲۶ واحد و شاخص بازار دوم ۱۶۶ واحد بالا رفت.
همچنین تنها شاخص منفی امروز، شاخص بازار دوم بود که ۳۶۷ واحد افت کرد.
بالاترین رشد قیمت در معاملات امروز دراختیار حق تقدم رادیاتور ایران، معادن بافق، ایران تایر، توسعه معدنی و صنعتی صبانور و فیبر ایران بود، و در مقابل بیشترین کاهش قیمت نیز مربوط به حق تقدم معدنی و صنعتی چادرملو، توسعه صنایع بهشهر، سرامیک های صنعتی اردکان قند شیرین خراسان و تولیدمحور خودرو بوده است.

** عرضه نخستین اوراق رهنی در بازار سرمایه
سه هزار میلیارد ریال از اوراق رهنی مسکن که برای نخستین بار در ایران عرضه شد، امروز در کسری از ثانیه در بازار فرابورس فروش رفت.
به گزارش فرابورس ایران، در معاملات امروز ۳۱۸ میلیون ورقه بهادار در ۲۷ هزار نوبت دادوستد شد.
براساس پذیره‌نویسی نخستین اوراق رهنی مسکن، در بازار فرابورس، ارزش معاملات امروز معادل چهار هزار و ۴۷۷ میلیارد و ۴۷۰ میلیون ریال شد.
همچنین شاخص کل فرابورس پس از افت و خیز چند باره با رشد دو واحدی نسبت به دیروز به رقم ۷۷۹٫۸۲ واحد رسید.
بیشترین حجم معاملات امروز به داد و ستد ۱۵ میلیون سهم «تابان هور» و بالاترین ارزش معاملات متعلق به نماد ذوب آهن اصفهان بود به طوری که ارزش آن به ۲۸ میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال رسید.
بازار اول شاهد مبادله ۷۴ میلیون و ۳۵۰ هزار برگ اوراق بهادار به ارزش ۱۶۶ میلیارد و ۲۱۰ میلیون ریال شد که طی آن بالاترین حجم معاملات به نام تابان هور به ثبت رسید .
همچنین ۱۴۳ میلیون و ۷۶۰ هزار اوراق بهادار در بازار دوم به ارزش ۳۵۴ میلیارد ریال دادوستد شد و بیشترین حجم و ارزش این بازار مربوط به بانک گردشگری بود.
پذیره ‌نویسی سه میلیون اوراق رهنی به ارزش سه هزار میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی طی روز جاری در کسری از ثانیه انجام شد و مجموع معاملات اسناد خزانه اسلامی در این بازار به ۲۳۴ میلیارد ریال رسید.
بیشترین حجم و ارزش معاملات در میان صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) را صندوق سرمایه‌گذاری اعتماد آفرین پارسیان ثبت کرد و حجم معاملات این صندوق امروز به سه میلیون و ۵۸۰ هزار ورقه بهادار رسید.
بر اساس این گزارش، نماد شرکت‌های آهن و فولاد ارفع، سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین و همکاران سیستم، بیشترین افزایش قیمت و نماد شرکت‌های نیرو سرمایه، بیمه کوثر و بیمه کارآفرین بالاترین کاهش قیمت را تجربه کردند.
همچنین‏ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن در روز یکشنبه در اغلب نمادها با افت قیمت روبرو و در بازه ۸۴۷ تا ۸۹۳ هزار ریال معامله شد.
امروز، نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی مارون پس از برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه و فوق العاده صاحبان سهام و تقسیم سود نقدی هر سهم و نماد معاملاتی شرکت آهن و فولاد ارفع پس از برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام در خصوص افزایش سرمایه بازگشایی شد.
علاوه براین در پایان معاملات هم نمادهای معاملاتی شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا، شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی و شرکت بیمه دی برای برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام در روز سه‌شنبه متوقف شدند

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا