اخبار استان ها

شکستی که مصداق وعده صادق بود/ پنجه عقاب در شن‌های طبس

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از خراسان‌جنوبی، «منطقه فرود هواپیماها و هلیکوپترهای آمریکایی محلی است در فاصله حدود ۲۷۰ کیلومتری یزد و ۱۶۰ کیلومتری طبس، حوزه هنگ ژاندارمری بیرجند پاسگاه رباط‌خان در ۴۰ کیلومتری این نقطه واقع است، این نقطه جز نقشه‌ای بوده که در زمان رژیم طاغوت قرار بوده فرودگاه شود و چون این نقشه‌ها توسط آمریکایی‌ها طرح‌ریزی می‌شده، لذا مختصات این منطقه را داشته‌اند.

قبلاً هم از این محل برای صدور اورانیوم‌های استخراج شده از منطقه به آمریکا استفاده می‌کردند، این منطقه از کویر به صورت دشت باز و گسترده و به وسعت بیش از ۱۰ کیلومتر مربع است که میدان دید وسیع برای فرود هواپیما و هلیکوپتر دارد.

آمریکایی‌ها حساب همه چیز را کرده بودند، اما از آنجا که پشتیبان ملت خداوند متعال است، سطح شنی کویر، تمام نقشه‌های آنها را به هم ریخت، هلیکوپتر مربوط به نیروی دریایی آمریکا در منطقه بود که هنوز منفجر یا منهدم نشده و فقط بعضی از چرخ‌هایش در شن فرو رفته بود، دو هلیکوپتر یکی در سمت راست جاده و دیگری در سمت چپ قرار داشتند، هلیکوپتر دیگری در سمت چپ جاده سوخته و متلاشی شده بود، علاوه بر هلیکوپترهای سالم یک هلیکوپتر هم با هواپیمای سی ۱۳۰ آمریکایی برخورد کرده بود و هر دو آتش گرفته بودند، از هواپیماهای سی ۱۳۰ که ۴ موتور داشت، جز تل خاکستر و بقایای قطعات ذوب شده در سطح کویر پخش شده چیزی باقی نمانده بود.

پنج جسد سوخته در لابه‌لای لاشه هواپیما دیده می‌شد که عبارت از خلبان و خدمه هواپیمای سی ۱۳۰ بودند، هلیکوپتری هم که به این هواپیما برخورد کرده متلاشی شده بود، که مسلماً خلبانانش کشته شده‌اند، نکته قابل توجه این که جعبه سیاه هواپیمای سی – ۱۳۰ که حافظه مختصات پرواز و جهت و مسیر پرواز است در محل بین سوخته‌های لاشه هواپیما موجود بود، از این جعبه می‌توان کاملاً مطمئن شد که این مزدوران از کدام‌یک از پایگاه کشورهای مزدور آمریکا در منطقه پرواز کرده‌اند.

مقدار زیادی پوکه‌های شلیک شده M۱۶ را مشاهده کردیم و فانوسقه‌های زیادی روی زمین پخش بود، در هر کدام از این فانوسقه‌ها دو جافشنگی M۱۶ و در هر کدام سه خشاب ۲۰ تری M۱۶ وجود داشته است، آمریکایی‌ها حتی وقت نکردند که این فشنگ‌ها را همراه خود ببرند و در محل رها کرده و فرار کرده‌اند، کنار هر وسیله مقداری مواد منفجره گذاشته بودند. من دوربین‌های زاویه‌سنج سنگین را دیدم که کنار آنها جعبه مواد منفجره آماده انفجار قرار داشت و این بسیار خطرناک بود.»

این‌ها گوشه‌ای از نخستین گزارش خبری از واقعه صحرای طبس به روایت شهید حسن باقری است که دو روز بعد از این حادثه در هفتم اردیبهشت سال ۱۳۵۹ در صفحه دو روزنامه جمهوری اسلامی به چاپ رسید.

مهدی مزگی‌نژاد، کارشناس ارشد علوم سیاسی و معاون اسبق سپاه انصارالرضا (ع) خراسان‌جنوبی در گفتگویی می‌گوید: عملیات پنجه عقاب در ایران معروف به «عملیات طبس»، نام عملیاتی نظامی بود که توسط ۱۳۲ نیروهای دلتا ارتش ایالات متحده آمریکا در پنجم اردیبهشت ۱۳۵۹ برای آزادسازی آمریکایی‌های گروگان گرفته‌شده در سفارت ایالات متحده در تهران انجام شد.

وی با بیان اینکه، این عملیات نخستین تجربه عملیاتی نیروی دلتا بود و فرمان اجرای این عملیات از سوی کارتر، رئیس‌جمهور وقت آمریکا با اعلام کلمه رمز «بروید» صادر و در غروب روز پنجشنبه، چهارم اردیبهشت ۱۳۵۸ این عملیات آغاز شد، می‌افزاید: طی این عملیات شش فروند هواپیما و هشت بالگرد آمریکایی برای آزادی ۵۳ گروگان آمریکایی در تهران، از نقاط کور راداری وارد حریم هوایی ایران می‌شوند.

معاون اسبق سپاه انصارالرضا (ع) خراسان‌جنوبی ادامه می‌دهد: براساس اسناد موجود، همان ابتدا یکی از بالگردها در ۱۲۰ کیلومتری شهر راور کرمان دچار نقص فنی و مجبور به فرود می‌شود و سرنشینان آن به بالگرد دیگری منتقل می‌گردند و پس از طی مسافتی و با توجه به وقوع طوفان شن، دستگاه هیدرولیک این بالگرد نیز از کار می‌افتد اما به سختی می‌تواند خود را به ناو هواپیمابر نیمیتز برساند و شش فروند هواپیمای سی – ۱۳۰ و شش فروند بالگرد در محلی واقع در صحرای طبس در تاریکی شب فرود می‌آیند تا از این مکان بیابانی عملیات خود را آغاز کنند اما حین سوخت‌گیری بالگردها برای اجرای مرحله بعدی عملیات، یکی دیگر از آنها دچار نقص فنی شد و با از کار افتادن آن، همه برنامه‌های آمریکایی‌ها به هم ریخت، زیرا با محاسباتی که انجام داده بودند، برای انجام مرحله بعدی عملیات حداقل به شش بالگرد نیاز داشتند.

به گفته این کارشناس ارشد علوم سیاسی در این عملیات سه بالگرد دچار نقص فنی شدند و در نهایت، عملیات پنجه عقاب با کشته شدن هشت نفر به علت وقوع طوفان شن در منطقه طبس و برخورد یک هواپیمای سی ۱۳۰ با یک بالگرد سی‌اچ ۵۳ متوقف شد، پنج بالگرد در منطقه زمین‌گیر شدند و بقیه نیروها با پنج هواپیما خود را به ناو هواپیمابر نیمیتز رساندند و عملیات به‌طور کامل شکست خورد.

مزگی‌نژاد ادامه می‌دهد: امام خمینی (ره) پس از این واقعه فرمودند: «نباید بیدار شوند آنهایی که به معنویات توجه ندارند و به این غیب ایمان نیاوردند، (چه کسی) این هلیکوپترهای آقای کارتر را که می‏‌خواستند به ایران بیایند، ساقط کرد؟ ما ساقط کردیم؟ شن‌ها ساقط کردند، شن‌ها مأمور خدا بودند، باد مأمور خداست».

محمد منتظر قائم شهید واقعه طبس

معاون اسبق سپاه انصارالرضا (ع) خراسان‌جنوبی با بیان اینکه محمد منتظر قائم اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان یزد، روز پنجم اردیبهشت سال ۱۳۵۹ وقتی از فرود چند بالگرد آمریکایی در کویر طبس مطلع می‌شود، با توجه به نزدیکی طبس تا یزد بلافاصله در محل حادثه حضور پیدا می‌کند تا موضوع را از نزدیک بررسی کند، می‌گوید: انبوهی از اسناد طبقه‌بندی شده و سری در بالگردها به جای مانده بود به همین دلیل بنی‌صدر بی‌درنگ، دستور داد چند بمب‌افکن، بالگردهای به‌جا مانده را بمباران کنند، بر اثر این خیانت، فرمانده سپاه یزد شهید محمد منتظر قائم و همراهانش که برای بازرسی و بررسی محل به آنجا رفته بودند به شهادت رسیدند.

شکستی که مصداق وعده صادق بود/ پنجه عقاب در شن‌های طبس

غلامرضا فلاحی مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی نیز در گفت‌وگوی با خبرنگار سرمایه گستران درباره این واقعه می‌گوید: پنجم اردیبهشت یادآور یک حماسه مهم در تاریخ جمهوری اسلامی ایران است، روزی که هیمنه پوشالی استکبار در صحرای طبس شکسته شد.

وی می‌گوید: از ابتدای پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تا زمان حال و با عملیات‌های مختلف ترور و حمله و توطئه دشمنان بر علیه جمهوری اسلامی ایران هر چقدر افزایش پیدا کرد باعث شد که توانمندها و ظرفیت‌های انقلاب و خودمان را بیشتر بشناسیم و با تکیه به نیروی ایمان، اراده و توان داخلی بر مشکلات غلبه کنیم و اکنون مشاهده می‌کنید در عرصه‌های نظامی و علمی موفقیت‌های بسیاری را به‌دست آوردیم.

فلاحی درباره اهمیت واقعه طبس و لزوم شناساندن ابعاد مختلف این حادثه در سطح بین‌المللی می‌افزاید: واقعه صحرای طبس یک جریان بین‌المللی و ملی است و تنها مختص خراسان‌جنوبی و شهرستان طبس نیست و این واقعه عظیم نیازمند بازخوانی و نشر به نسل جوان و دنیاست که البته تاکنون اقدامات خوبی در استان خراسان‌جنوبی در این زمینه انجام شده است اما کافی نیست و باید با نگاه ملی و بین‌المللی به این موضوع توجه شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌جنوبی دو پروژه موزه بین‌المللی استکبارستیزی صحرای طبس و باغ موزه دفاع مقدس مرکز استان را دو زیرساخت مهم فرهنگی معرفی کرد و می‌گوید: موزه بین‌المللی استکبارستیزی صحرای طبس با نگاه ویژه دولت انقلابی سیزدهم و در شهرستان طبس در محل وقوع این حادثه با مساحت ۳۴۰۰ متر مربع در حال ساخت است که در سفر اول رئیس‌جمهور به خراسان جنوبی، ۱۵ میلیارد تومان اعتبار دریافت کرد و تا این لحظه ۳۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای تکمیل و بهره‌برداری نیازمند ۶۰ میلیارد تومان اعتبار است.

وی ادامه داد: پروژه باغ موزه دفاع مقدس مرکز استان نیز در سفر اول آیت‌الله رئیسی ۸۰ میلیارد تومان اعتبار دریافت کرد که با زیربنای شش هزار متر مربع در بلوار شهید صیاد شیرازی بیرجند در حال ساخت است و ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای تکمیل و بهره‌برداری ۹۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا