اقتصاد کلان

شیراز پایگاهی برای تولید فرهنگ دینی در کشور است

– اخبار استانها –

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، به نقل از خبرگزاری تسنیم از شیراز، حجت الاسلام والمسلمین حسن قانع در خطبه‌های نماز جمعه امروز شیراز با اشاره به سوره مبارکه نسا آیه ۱۳۵، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ارکان تقوا در انسان مومن داشتن روحیه انصاف و عدل در قلب، گفتار و رفتار است و مسئله انصاف نسبت به خداوند و نسبت به بندگان خدا نسبت به اهل خانواده و اطرافیان یکی از مهمترین شاخصه‌های ایمان به خداوند است.

وی افزود: اگر بناست ایمان به خداوند در وجود ما اثرات بیرونی داشته باشد که باید اینگونه باشد مهم‌ترین اثر بیرونی و ظاهری ایمان در بستر خانه و خانواده و جامعه مسئله انصاف است، لذا خداوند می‌فرماید که قیام فردی و اجتماعی نسبت به قسط، عدالت و انصاف داشته باشید حتی اگر به ضرر شما باشد.

امام جمعه موقت شیراز در خصوص جایگاه رفیع و فاخر و تاثیرگذار دختر در نظام تکوین و تشریع الهی ادامه داد: در قرآن کریم نام تنها زنی که به اسم یاد شده و در آیات و سوره‌های متعددی از او به نیکی یاد شده وجود مقدس حضرت مریم است که این وجود مقدس بسیار مورد تکریم و تحسین و ستایش خداوند قرار گرفته است. 

وی بیان کرد: علت این جایگاه که خداوند متعال برای این شخصیت قرار داده، چیست؟ از وجود این شخصیت ارزشمند متصل شویم به وجود مقدس حضرت معصومه (س) و ارزش و جایگاه کریمانه دختر را در ادبیات دینی پیدا کنیم. خدا در دو جا از قرآن کریم اشاره می‌کند؛ در این دو آیه شریفه به واسطه عفت حیا و حفظ هویت دینی دخترانه از سوی حضرت مریم و اینکه آن حضرت جایگاه اثرگذار خود را در عالم به خوبی دریافته بود و از حدود الهی پا فراتر نگذاشت و سالیان مدیدی متصف به صفت عفاف و حجاب و حیا و حفظ هویت دخترانگی خود؛ به واسطه این صیانت و حفاظت مورد عنایت ویژه حضرت پروردگار قرار گرفت. 

امام جمعه موقت شیراز با بیان اینکه حضرت مریم این استعداد و  ظرفیت را در وجود خود ایجاد کرد که مستعد حمل نور رسالت و شریعت الهی قرار بگیرد و حامل وجود مقدس حضرت عیسی بن مریم قرار بگیرد، گفت: این جایگاه کمی نیست، این یک ارزش ویژه‌ای است که حضرت مریم در ردیف اولیای الهی قرار می‌دهد و خداوند به همان اوصاف حضرت مریم را توصیف می‌کند. صیانت از جایگاه و هویت دخترانه و حفظ حیا و عفت فکری قلبی و رفتاری این ظرفیت را برای آن شخصیت عظیم‌القدر ایجاد کرد که حامل نور رسالت شد. 

وی خاطرنشان کرد: حضرت مریم یک الگوی تمام عیار برای همه مومنین و مومنات در طول تاریخ قرار می‌گیرد پس نقطه شروع از حفظ حدود الهی و حفظ هویت دخترانه و صیانت از عفت و حیا و حجاب است. این دستاورد حضرت مریم از کجا به دست آورد؟ آیا تنها اراده او دخیل بود یا امر دیگری هم نقش آفرین بود؟ آنچه که به عنوان مکمل و متمم پرداخت این شخصیت الهی قرار گرفت نقش مهم و محوری مادر بود که در سوره مبارکه آل عمران به نقل از مادر حضرت مریم فرمود: خدایا این طفلی که در رحم من است برای خدمت به عبادت‌کنندگان تو ازاد کردم نذر خانه تو کردم.

قانع گفت: حضرت فاطمه معصومه (س) به عنوان یک نمونه تمام عیار دختر دینی و شیعی به مثابه‌ای که حضرت مریم در قرآن مورد تکریم و تحسین قرار گرفت به مقامی دست پیدا کرد که هم شفاعت روز قیامت را نسبت به شیعیان خواهد داشت و از آن مهم‌تر شفاعتی که در هدایت‌گری؛ تولید و ترویج مفاهیم بلند دین در حق جهان اسلام که در این سالیان و این قرن‌ها بر عهده داشته و خواهد داشت.

امام جمعه موقت شیراز در ادامه با بیان اینکه از نگاه خداوند شخصیت زن و دختر یک جایگاه بسیار مهم و تاثیرگذار دارد، گفت: حضرت امام فرمودند که قرآن انسان‌ساز است و زن هم انسان‌ساز است؛ در این میان ما چند مسئولیت و ماموریت را مورد توجه قرار دهیم اول توجه به نقشه شوم دشمنان برای ایجاد انحراف در این رکن اصیل جامعه و تمدن اسلامی که دختران باشند به عنوان مادران آینده.

وی با بیام اینکه درباره حضرت مریم شبکه منحوس یهودیت و صهیونیست در آن عصر شخصیت نورانی حضرت را مورد اهانت قرار دادند که به تعبیر علامه طباطبایی این تهمت یهودیان به حضرت و نسبت ناپاکی به آن حضرت تنها برای ایجاد انحراف اخلاقی در جامعه بود، افزود: این ظرفیت را می‌خواست از دست جامعه خارج کند چیزی که ما در حال حاضر و متاسفانه در زمان حاضر ترفند و حیله شیطانی به جد مورد توجه شبکه صهیونیستی و بهایی و استکبار قرار گرفته در قالب سند ۲۰۳۰ که به دنبال ایجاد انحراف عظیم و شکاف عظیم در جامعه اسلامی هستند با شعار برابری جنسیتی و این ظلمی آشکار به بانوان ما است و یک عقب راندن بانوان در نقش جامعه پردازی دینی است.

قانع ادامه داد: در این سند منحوس تضمین مشارکت کامل و موثر زنان و در اختیار قرار دادن فرصت‌های برابر با مردان برای اکتساب مسئولیت‌های بالا در همه سطوح سیاسی و اقتصادی و زندگی عمومی، این حرف شاید در ظاهر تا حدودی خوشایند باشد، اما در باطن یک رویکرد شیطانی است.

رئیس تبلیغات اسلامی استان فارس گفت: حفظ حریم و عفت و جایگاه زنان بر همه ما واجب است لذا برابر خواندن آنها با حقوق مردان خلاف دستورات اکید قرآنی است. قرآن و اسلام جایگاه زن را خیلی بالاتر تعریف می‌کند و این جایگاه را بایستی بسیار دقیق مورد توجه قرار دهیم.

وی بیان کرد: اجرای سند ۲۰۳۰ در کشور پا گذاردن بر جایگاه الهی دختران است و حرکت در نقشه دشمن و ما مومنین از این جایگاه رفیع و جوار مقدس احمد بن موسی (ع) به همه کسانی که این فکر را دارند این هشدار را می‌دهیم که هیچگاه جامعه ایمانی از آرمان‌ها در خصوص حفظ حریم و حرمت دخترانش کوتاه نخواهد آمد.

قانع عنوان کرد: فتنه گسترده فراملی زن زندگی آزادی بر بستر همان سند به ظاهر قانونی علیه حاکمیت دین تنها با نوک پیکان دختران ما و علیه هویت دینی دختران شکل گرفت و مرز تقابل فرهنگی ما با تمدن غربی هویت مادران و دختران و خانواده است؛ نقش جدی دولت در توجه به این مسئله را مورد تذکر قرار می‌دهیم و خواستاریم که نسبت به هر نوع تصمیمی که لطمه به این جایکاه اثر گذار و جامعه پرداز دارد توجه جدی داشته باشد و اصلاح کند رویه‌هایی که در این ایام شاهد آن هستیم.

وی گفت: در میانه دهه بافضیلت کرامت روز بزرگداشت مقام امامزادگان شریف و واجب التعظیم در ایران بزرگ اسلامی ما است که به همین مناسبت از بزرگ امامزاده شریف و واجب التعظیم که در لسان مبارک امام خامنه‌ای عزیز؛ به عنوان سومین حرم اهل بیت در سرتاسر ایران نامگذاری شد که این ظرفیت با توجه به شخصیت عظیم این امامزاده قابل دسترسی و قابل دستیابی است.

امام جمعه موقت شیراز تصریح کرد: شیراز قطعا به واسطه وجود مقدس احمد بن موسی (ع) پایگاهی است برای تولید فرهنگ دینی در کشور که انشاالله همه دست به دست هم دهیم این جایگاه با عظمت سومین حرم اهل بیت را ارتقا ببخشیم.

قانع ادامه داد: دور دوم انتخابات را امروز داریم که انشاالله همه مومنین و مردم عزیز شیراز به پای صندوق رای خواهند رفت و به شخصیت‌های اصلحی که بتوانند استیفای حقوق شما مردم شریف را داشته باشند و حضور فعالانه در تصمیم‌گیری‌های ملی و بهره گیری از ظرفیت‌های نخبگانی استان فارس را رقم بزنند، دعوت می‌کنم همه عزیزان در این برنامه حضور پرشوری داشته باشند.

وی درباره روز ملی جمعیت، گفت:، کشور ما دچار مشکل کاهش جمعیت است که این موضوع قریب ۱۰ سال است که از سوی رهبر معظم انقلاب مورد تاکید ویژه قرار گرفته است که یکی از مهم‌ترین عواملی که در کاهش جمعیت نقش آفرین است کاهش مسئله تشکیل خانواده و ازدواج است که سال قبل به نسبت سال ۱۴۰۱ روند ازدواج‌ها و تشکیل خانواده‌ها رو به کاهش بوده است، این را در کنار روند حالا نگوییم رو به رشد، اما مستمر مسئله طلاق قرار دهیم.

رئیس تبلیغات اسلامی استان فارس با بیان اینکه مسئله تشکیل خانواده، سنت اصیل الهی تا حدودی مورد بی‌توجهی و کم توجهی مردم و مسئولین قرار گرفته است، گفت: از جمله عواملی که متخصصان برای این چالش بزرگ برشمردند تنهاگزینی و فردگرایی است چه در مردان ما و چه در زنان و دختران؛ عادات و رسوم غلط، تجمل گرایی، پایین آمدن احساس مسئولیت اجتماعی که یک جوان در خودش نمی‌بیند که به سمت تشکیل خانواده برود.

وی گفت: به بیان بسیاری از متخصصان امر آمار پایین ازدواج در وهله اول عامل فرهنگی دارد و بعد از آن عامل اقتصادی. اگر نسبت به بازسازی فرهنگ ازدواج گام بلندی برداریم مسائل اقتصادی را هم درست مدیریت کنیم تا تمایل به ازدواج در جوانان ما رشد کند. 

قانع گفت: فاصله گرفتن از سنت اصیل خانواده ما را به سمت نسخه‌های بدلی خانواده و نسخه‌های شیطانی خانواده که این روز‌ها به اسم ازدواج سفید نام برده می‌شود سوق داده است.

وی به سخنان مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: ایشان می‌فرمایند: در یک تعبیر بسیار عمیق و تکان‌دهنده فرمودند تشکیل خانواده را دست کم نگیرید شاید من بتوانم بگویم یکی از گناهان تمدن غرب نسبت به بشریت این بود که ازدواج و تشکیل خانواده را در چشم مردم سبک و کوچک کرد. گناه کبیره تمدن غرب از نگاه رهبر معظم انقلاب همین است.

امام جمعه موقت شیراز اذعان داشت: آیا حاکمیت دینی و دولتمردان ما می‌خواهند به سمت این گناه کبیره گام بردارند؟ آیا بنا نیست یک اتفاق اساسی و یک حرکت هم افزای ملی در موضوع ازدواج و تشکیل خانواده صورت بپذیرد؟ که اگر صورت گیرد یک حصن حصین و یک کهف حصین امنی برای خانواده‌ها برای رشد مردان زنان و دختران و پسران خواهد بود. ما در این حوزه هم مسئولیت‌های بسیار جدی داریم که هم از مجلس و هم دولتمردان و هم از دست اندرکاران در استان تقاضا می‌کنیم در این سال جدید نسبت به این موضوع توجه جدی داشته باشند.

قانع در پایان تصریح کرد: وقتی ردپای سند ۲۰۳۰ به کشور باز می‌شود حق فطری و تکوینی ازدواج را برای پسران و دختران ما نامشروع می‌دارد سند ضد خانواده و ضد ازدواج؛ حواسمان نیست که در چه بستری گام برمی‌داریم و در این زمینه امیدواریم که مسئولیت آیه شریفه ۳۲ سوره نور که جنبه حاکمیتی هم دارد علاوه بر جنبه فردی را همه ما مورد توجه قرار دهیم.

منبع خبر : ایران اکونا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا