اقتصادی

ضریب امنیتی بالای چک‌های صیادی و کارت ملی هوشمند

به گزارش سرمایه گستران و به نقل از وزارت اقتصاد، محمداسحاقیان؛ درباره تاریخچه چاپخانه دولتی ایران اظهار کرد: چاپخانه دولتی ایران در سال ۱۲۸۵ با نام مطبعه مجلس در تهران تأسیس شد و بیشتر به چاپ کتب مشغول بود.

وی خاطرنشان کرد: چاپخانه دولتی ایران، پس از حدود پنج دهه فعالیت زیر نظر مجلس وقت یعنی مجلس ملی ایران، به این دلیل که فعالیت‌های این چاپخانه یعنی چاپ اسناد و اوراق دولتی به دولت مربوط بود، به وزارت اقتصاد و خزانه داری کل کشور واگذار شد. در آن زمان چاپخانه دولتی، برای چاپ اوراق و اسناد بهادار، مجوزهای لازم را از اداره کل اوراق بهادار دریافت می‌کرد.

معاون فنی و عضو هیئت عامل چاپخانه دولتی ایران توضیح داد: برای چاپ اسناد رسمی و اوراق بهادار، هر سازمان دولتی و یا حاکمیتی که به اسناد رسمی و اوراق بهادار نیاز دارد، به این اداره درخواست می‌دهد و سپس چاپ اسناد و اوراق را به چاپخانه دولتی سفارش می‌دهیم و چاپخانه دولتی نیز زیر نظر هیئت نظارت بر جریان چاپ اوراق بهادر، این اوراق را تولید و منتشر و در اختیار ارگان وسازمان درخواست کننده قرار می‌دهد.

وی اضافه کرد: از سال ۱۳۹۷ که کارت ملی به عنوان اوراق بهادار تعریف شد، این چاپخانه به طور رسمی به چاپ کارت ملی وارد شد و توانست کارت ملی جدید هوشمند را به صورت بومی سازی شده تولید کند که البته این کار با هم‌افزایی سه سازمان یعنی چاپخانه دولتی، سازمان ثبت احوال و یک شرکت خصوصی دیگر در حال انجام است.

اسحاقیان با اشاره به اینکه در گذشته کارت‌های ملی به صورت آماده از خارج از کشور وارد می‌شد، گفت: به دلیل تحریم‌ها، مصوبه تولید این کارت به صورت بومی و داخلی صادر شد که یک اتفاق مثبت بود، چرا که تحریم‌ها سبب طولانی شدن صدور کارت برای مردم شده بود اما چاپخانه دولتی اکنون با بومی‌سازی تولید این کارت‌ها توانسته با ضریب امنیتی بالا آن را در اسرع وقت چاپ و در اختیار مردم قرار دهد.

وی تاکید کرد: اکنون حتی کاغذهای امنیتی مورد نیاز اوراق بهادار را نیز به صورت بومی تولید می‌کنیم و به واردات آن نیازی نداریم.

معاون فنی و عضو هیئت عامل چاپخانه دولتی ایران در خصوص فرآیند صدور چک‌های صیاد ۱ و ۲ نیز افزود: بانک‌ها در گذشته هر کدام یک طرح اختصاصی و ضرایب امنیتی خاص خود را برای صدور چک داشتند. در سال ۱۳۹۵ چک صیاد ۱ تعریف شد. تمام ضرایب امنیتی موجود و مورد نیاز در صیاد ۱ لحاظ شد و به صورت یکسان و یکپارچه برای همه بانک‌ها تعریف شد؛ صیاد ۱ تا سال ۱۴۰۱ برای نظام بانکی کشور چاپ و ارائه می‌شد.

وی در خصوص تفاوت چک جعلی با مخدوش نیز توضیح داد: گاهی اوقات مردم چک مخدوش دریافت می‌کنند که با چک جعلی متفاوت است، که البته ما باز هم برای این مساله نیز مؤلفه‌های امنیتی لحاظ کرده‌ایم، یعنی وقتی کسی چه شخص حقیقی و چه باجه بانک این چک را دریافت می‌کند، بر اساس این شاخص‌ها ضرایب امنیتی چک را بررسی چک و متوجه مخدوش بودن آن می‌شود.

اسحاقیان گفت: در خصوص ضرایب امنیتی اسناد رسمی، اوراق بهادار و چک‌های صیادی سه سطح امنیتی تعریف داریم، مرحله اول که در اختیار مردم قرار می‌گیرد که باید از آن آگاه شوند تا بتوانند اصالت این اسناد را تشخیص دهند، سطح دوم امنیتی نیز در اختیار کنترل کننده‌ها مانند بانک‌ها است و سطح سوم نیز در اختیار تولید کننده اوراق یعنی چاپخانه دولتی است که در صورت استعلام با بررسی گزینه‌های امنیتی می‌توانیم اصالت آن را علاوه بر دیگر شاخص‌های امنیتی دو سطح دیگر تأیید تا تکذیب کنیم.

سرمایه گستران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا