اخبار استان ها

طرح رتبه‌بندی محلات شهر قم تدوین شد

علیرضا بافرانی در گفتگویی در قم اظهار کرد: به منظور به‌روزرسانی اطلاعات شهرسازی و احصای نیازهای محلات طرح رتبه بندی محلات شهر قم تدوین شد.

وی با اشاره به برگزاری جلساتی در کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر قم در این زمینه، افزود: با رایزنی‌های انجام شده تغییرات نهایی انجام و درخواست تصویب این طرح به شورای اسلامی شهر قم ارسال شد.

مدیرکل طرح‌های توسعه شهری شهرداری قم با بیان اینکه نیازهای محلات با یکدیگر متفاوت هستند، خاطرنشان کرد: نبود بانک اطلاعاتی از محلات شهری موجب می‌شود در تصمیم‌گیری، مقیاس بینش ما منطقه‌ای باشد درحالیکه در سطح یک منطقه محلات مختلف با نیازهای مختلف وجود دارد.

بافرانی با اشاره به اینکه تصمیمات حوزه شهرسازی باید محله محور باشد، اضافه کرد: دیگر کلانشهرهای کشور نیز در این مسئله ورود کرده‌اند و در تصمیمات بالادستی، نیازهای محلات را به تفکیک مد نظر قرار می‌دهند.

وی با اشاره به مساحت ۱۳ هزار هکتاری شهر قم تاکید کرد: در این شهر نمی‌توانیم به صرف تصویب طرح تفصیلی، مسئله توزیع سرانه‌های خدماتی و عدالت شهری را محقق کنیم بلکه باید بلافاصله پس از تدوین طرح تفصیلی به دنبال به‌روزرسانی و تدقیق کاربری‌ها و کیفیت فضایی شهر رفت تا در تصمیم گیری ها دچار اشتباه نشویم.

مدیرکل طرح‌های توسعه شهری شهرداری قم گفت: ایده آل این است که مشاوری که طرح تفصیلی را تدوین می‌کند، در همان زمان این مطالعه را انجام داده و توزیع سرانه‌ها و ضوابط را بر اساس نیازهای محلات انجام دهد.

بافرانی با اشاره به اینکه بودجه‌ریزی محله‌محور از جمله نقاط مطلوب حرکت مدیریت شهری است، افزود: طرح رتبه بندی محلات شهر قم پس از تصویب به مناطق شهرداری ابلاغ شده و ساز و کار دخالت این طرح در تصمیمات حوزه شهرسازی و دیگر حوزه‌ها تدوین می‌شود.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا