اخبار استان هااصفهانحوادثحوادث پلیس

عملکرد و کشفیات پلیس استان اصفهان از زبان فرمانده انتظامی استان

فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: در سال گذشته در وقوع انواع سرقت‌ها افزایش پنج درصدی را نسبت به سال ۱۴۰۱ را تجربه کردیم،

سردار حمید علینقیان‌پور در نشست خبری امروز – سه شنبه –  افزود:در زمینه کشف سرقت‌ها نسبت به سال قبل ۳۰ درصد افزایش کشف داشتیم. در زمینه جرایم خشن مانند قتل، آدم‌ربایی، سرقت‌های به عنف، زورگیری و… ۲۴ درصد کاهش وقوع را به دست آوردیم که البته ۸۰ درصد هم در این حوزه افزایش کشف رخ داد.

وی با اشاره به افزایش ۱۰۰ درصدی کشف انواع کالای قاچاق در سال ۱۴۰۲، افزود: در سال گذشته ۶۶ درصد افزایش کشف سوخت قاچاق را داشتیم و در همین رابطه انهدام باندها و شبکه‌های سازمان‌یافته قاچاق کالا که به اقتصاد و بازار کشور و به‌خصوص بازار اصفهان ضربه می‌زدند هم بالغ بر چهار درصد رشد داشت.

فرمانده انتظامی استان اصفهان تصریح کرد: در خصوص اقدامات پلیس استان در حوزه مبارزه با مواد مخدر و سوداگران مرگ، گفت: سال گذشته بالغ بر ۲۰ تن انواع مواد مخدر کشف شده و در زمینه دستگیری و انهدام باندها و قاچاقچیان بین‌المللی مواد مخدر، خرده‌فروشان مواد و همچنین معتادان متجاهر نسبت به سال قبل ۴۱ درصد افزایش عملکرد را شاهد بودیم.

سردار علینقیان پور  با بیان اینکه در سال گذشته بالغ بر چهار میلیون و ۵۰۰ هزار مورد تماس با مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ برقرار شده که از این تعداد دو میلیون و ۹۰۰ هزار تماس آن عملیاتی شده و مابقی ج نبه پاسخگویی، راهنمایی و مشاوره داشتند، گفت: همچنین در سال گذشته ۱۳ هزار و ۸۰۰ مورد تماس با سامانه ۱۹۷ دفتر نظارت همگانی بازرسی فرماندهی انتظامی برقرار شده که ۵۸۰۰ مورد از این تماس‌ها انتقاد بوده است که ما همه آنها را به گوش جان قبول کرده و در جهت تأمین خواسته و انتظار مردم عزیز اقدام کردیم.

این مقام انتظامی تصریح کرد:  در همین راستا ۴۲۰۰ مورد پیشنهاد سازنده و منطقی هم به این سامانه واصل شده که اکثر قریب به‌اتفاق آنها عملیاتی شده است. همچنین ۳۷۰۰ مورد هم تقدیر و تشکر از عملکرد مأموران پلیس و ۵۶ مورد هم شکایت از عملکرد مأموران را داشتیم که به‌دقت به آنان توسط بازرسی پلیس استان رسیدگی و نتایج آنها دراسرع‌وقت به اطلاع تماس‌گیرندگان رسیده است. در سال گذشته ۷۵ هزار و ۵۵۰ پرونده که اکثر آنها اختلافات خانوادگی، مسائل حقوقی و نزاع و درگیری بر سر مسائل جزئی بودند به دفاتر مشاوره و مددکاری کلانتری‌ها ارجاع شدند که خوشبختانه با تلاش مشاوران مجرب پلیس ۷۳ درصد پرونده‌ها منجر به صلح و سازش شده و از ارجاع آنها به مراجع قضائی جلوگیری به عمل آمد.

فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: در همین مدت ۱۰ هزار و ۶۵۸ نفر از شهروندان به مرکز مشاوره و مددکاری آرامش واقع در معاونت فرهنگی اجتماعی استان مراجعه کرده و خدمات مشاوره‌ای رایگان دریافت کردند که در نظرسنجی‌های انجام شده مشاوره‌های انجام شده را بسیار مفید و مؤثر دانستند. در بازه زمانی ۴۵ روز ابتدای سال جاری یعنی از اول فروردین تا ۱۵ اردیبهشت‌ماه هم شاهد رشد اقدامات مؤثر پلیس استان اصفهان بودیم به‌گونه‌ای که در حوزه سرقت ۱۰ درصد کاهش وقوع و ۳۶ درصد هم‌افزایش کشف را داشتیم.

وی با اعلام اینکه درمجموع وقوع تصادفات فوتی و جرحی در راه‌های شهری و برون‌شهری ۹ درصد کاهش داشت، تصریح کرد: ولی میزان تصادفات فوتی در راه‌های برون‌شهری تا پنج درصد افزایش‌ یافته بود که دراین‌خصوص قرارگاه ویژه‌ای در نظر گرفتیم، دو جلسه فوری با حضور استاندار برگزار کرده و ضمن بررسی علل و عوامل این تصادفات تمهیداتی را پیش‌بینی کردیم که در ادامه سال کمتر شاهد جان‌باختن افراد در تصادفات راه‌های برون‌شهری استان باشیم. البته از شهروندان هم می‌خواهیم که قوانین و مقررات را بیشتر از گذشته رعایت کنند تا دیگر شاهد حوادث دلخراش در جاده‌های استان نباشیم.

وی با بیان اینکه در این مدت میزان وقوع جرایم خشن در سطح استان هم بیش از ۳۰ درصد کاهش‌ یافته و ۷۴ درصد هم‌ افزایش کشف این‌گونه جرایم را داشتیم، گفت: این اتفاق خوب حاوی یک پیام است و آن اینکه به‌اندازه‌ای حضور پلیس در جامعه مقتدرانه بوده که مجرمان جرأت ایجاد ناامنی برای مردم را نداشتند. در همین مدت ۳۳ باند بزرگ سرقت در استان منهدم شده و بالغ بر ۶۴۵۰ میلیارد ریال اموال مسروقه کشف و بخش زیادی از آنها به مال‌باختگان مسترد شده و در تلاش هستیم که مابقی این اموال هم به مال‌باختگان واقعی آنها بازگردانده شود.

علینقیان پور با اشاره به کشف بیش از ۱۷۳ هزار و ۴۱۷ لیتر سوخت قاچاق در ۴۵ روز اول سال جاری خاطرنشان کرد: در زمینه کشف کالاهای قاچاق ۱۰۶ درصد افزایش را شاهد بودیم و ۴۴۷ نفر نیز دررابطه‌با تهیه و توزیع کالاهای قاچاق دستگیر شدند. اقدامات شاخص و قابل‌توجهی هم در زمینه کشف زمین‌خواری، فرار مالیاتی، اخلال در نظام اقتصادی، احتکار و… و. انجام شده اظهار داشت: در حوزه مبارزه با مواد مخدر طی این مدت بالغ بر یک و نیم‌تن انواع مواد مخدر کشف شده و بیش از ۱۰۰ قاچاقچی مواد مخدر نیز دستگیر شدند.

فرمانده انتظامی استان اصفهان اضافه کرد: در ۴۵ روز ابتدای سال جاری متأسفانه ۲۸ نفر از هم‌وطنانمان در راه‌های شهری و برون‌شهری فوت کردند که نسبت به سال قبل کاهش داریم اما باز این تعداد فوتی برای ما قابل قبول نیست و امیدواریم بتوانیم این معضل که یکی از دغدغه‌های ما و سلسله مراتب فرماندهی فراجا است را برطرف کنیم. در همین بازه زمانی بالغ بر ۳۳۳ هزار شهروند با مرکز فوریت‌های پلیسی تماس گرفتند که به همه آنها رسیدگی شده و الحمدلله تقریباً بیشتر تماس‌گیرندگان هم از نحوه پاسخگویی و راهنمایی کاربران این سامانه رضایت داشتند.

در این مراسم از زحمات سرهنگ کریمی معاونت فرهنگی و اجتماعی سابق فرماندهی انتظامی استان که به افتخار بازنشستگی نایل گردیده تقدیر و سرهنگ طریفی به عنوان جانشین وی در این سمت معرفی شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا