اخبار استان ها

محله‌های تهران یک ظرفیت استثنایی برای ترویج کتابخوانی است

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران، علیرضا زاکانی در حاشیه بازدید از غرفه‌های نمایشگاه کتاب در گفت‌و گو با مسئولان برگزاری این نمایشگاه، اظهار کرد: مشکل اصلی در حوزه کتاب، کاهش سرانه مطالعه و وابسته نبودن شهروندان به کتاب است.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان یک رویداد مهم فرهنگی، افزود: شهرداری تهران ظرفیت‌های استثنایی زیادی در اختیار دارد که یکی از مهم‌ترین این ظرفیت‌ها حضور در متن محلات است، بر همین مبنا در دوره جدید مدیریت شهری تلاش شده است که سراهای محلات را تبدیل به ستادهای تلاشگر بکنیم تا منشأ خدمات به مردم باشند.

شهردار تهران با بیان اینکه در رابطه با محلات و شهروندان تهرانی ۵۲ حوزه مأموریتی تعریف کرده‌ایم که این حوزه‌ها اکنون تبدیل به رویداد شده است، خاطرنشان کرد: گستردگی این رویدادها نیز بسیار است و از برگزاری مسابقات ورزشی گرفته تا مسابقات حفظ قرآن و رویدادهای سلامت محور را در بر می‌گیرد.

زاکانی از مسجد، مدرسه و خانواده به عنوان سه ضلع پیش برنده برنامه‌های شهرداری نام برد و اضافه کرد: در میان رویدادهای طراحی شده، موضوع کتاب و کتابخوانی نیز از دو وجه ترویج فرهنگ کتابخوانی و تولید محتوا برای ما مهم و قابل تأمل می‌باشد. به همین جهت فعالیت‌هایی که اکنون در رابطه با حوزه کتابخوانی در مجموعه‌های ذیل شهرداری انجام می‌شود باید تشدید شود.

فعال کردن متن جامعه، مهم‌ترین اقدام ویژه در حوزه کتابخوانی

وی با تاکید بر اینکه در رابطه با موضوع کتابخوانی چه در حوزه تولید محتوا و چه در حیطه بهره‌مندی از کتاب نیازمند ایجاد ظرفیت و فرهنگ سازی هستیم، عنوان کرد: در همین رابطه مهم‌ترین کار ویژه‌ای که به آن توجه نیز نشده است فعال کردن متن جامعه است که اگر این کار صورت گیرد بسیاری از مشکلات ما نیز حل می‌شود و بسیاری از کارها را می‌توان انجام داد.

شهردار تهران با اشاره به اینکه مشکل اصلی ما اکنون کاهش سرانه مطالعه و وابسته نبودن شهروندان به کتاب است، اضافه کرد: برای حل این معضل نیاز به برنامه داریم و کار ویژه مشخصی باید تعیین و آن را در مساجد و مدارس اجرایی کرد.

زاکانی افزود: از مهر سال گذشته باشگاه شهروندی برای شهروندان تهرانی تشکیل شده است که در آن خدمات قابل ارائه را شناسایی کرده‌ایم و به شهروندان ارائه می‌دهیم و اکنون طیف گسترده‌ای از خدمات به شهروندان ارائه می‌شود، به امید خدا در آینده هم خدمات حوزه مرتبط با کتاب و کتابخوانی می‌تواند به این لیست اضافه شود.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا