اقتصاد کلان

مهار تورم به افزایش قدرت خرید کارگران و رونق تولید کمک می‌کند

– اخبار اقتصادی –

هادی ابوی؛ نماینده کارگران در شورای عالی کار در گفت‌وگو با خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به شعار سال گفت: رشد تولید و مهار تورم بهترین کمک به قشر کارگر است. در صورتی که دولت بتواند تورم را مهار کند قدرت خرید کارگران بیشتر و تقاضا برای خرید افزایش می یابد و به خودی و خود تولید رونق می گیرد.

 وی تورم را عامل اصلی ضربه به سفره کارگران خواند و گفت: گفت:سهم دستمزد در تورم بسیار ناچیز و حدود ۵درصد است. بحث تورم ناشی از جراحی اقتصادی است که بسیاری از کارشناسان تورم ناشی از این تغییر را پیش‌بینی کرده بودند.

وی با یادآوری اینکه “در زمان حاضر شاهد رکود بسیاری از واحدهای تولیدی هستیم” گفت: قدرت خرید مردم بسیار پایین است و این مسئله باعث عدم فروش کالاهای داخلی شده است. قیمت تمام‌شده برای واحدهای تولیدی به‌دلیل تورم حاکم بر جامعه و انباشت کالا روز به روز در حال افزایش است.

ابوی تأکید کرد: زمانی که نرخ دلار افزایش می‌یابد, تمام کالاها گران می‌شود. مسئله اینجاست که بعد از اینکه بازار تعادل لازم را پیدا می‌کند، حتی با سیاست‌های دستوری امکان برگشت قیمت‌ها به مبلغ سابق وجود ندارد و این مسئله خود باعث تورم می‌شود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار با بیان اینکه دولت در جلسه شورای عالی کار وعده کنترل تورم را داده است گفت:تورم و افزایش قیمت‌ها, دارایی را به اضافه دارایی کرده است. با توجه به اینکه کارگران دارایی ندارند, وضعیت آنها نه‌تنها بهتر نشده است, بلکه بدتر هم شده است.

 وی ادامه داد: در شورای عالی کار مصوب شد به هر دلیلی اگر در سال ۱۴۰۲ حقوق کارمندان دولت مجدد افزایش پیدا کرد, حقوق کارگران نیز افزایش یابد.

 

منبع خبر : ایران اکونا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا