اقتصادی

هدف‌گذاری حذف دلار در مبادلات تجاری ایران و سوریه

‌به گزارش سرمایه گستران و به نقل از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مهرداد بذرپاش، وزیر راه و شهرسازی کشورمان در جلسه روز گذشته با بشار اسد، رئیس جمهور سوریه که با حضور هیئت ایرانی، سفیر ایران و وزرای کشور سوریه برگزار شد، با اشاره به قدمت تاریخی و وجه مشترک هردو کشور مبنی بر قرار گرفتن تحت تحریم‌های ظالمانه در حوزه‌های مختلف بر گسترش همکاری‌ها در حوزه‌های بانکی، تبادلات تجاری، انرژی، ترانزیت، حمل‌ونقل و گردشگری تاکید کرد.

وی با اشاره به استفاده از کریدور ریلی میان ایران و عراق، موضوع پیوستن سوریه به این کریدور به منظور استفاده مسافران به کشور سوریه را نیز مطرح کرد.

برقراری خطوط منظم کشتیرانی میان ایران و سوریه با توجه به وجود بندر در هر دو کشور به منظور رونق صادرات و واردات میان تهران و دمشق از دیگر موضوعاتی بود که توسط وزیر راه و شهرسازی کشورمان مورد تاکید قرار گرفت.

وی در ادامه این جلسه به موضوع گردشگری و لزوم رونق آن پرداخت و پیشنهاد اعزام ۵۰ هزار گردشگر و زائر در سال به سوریه را نیز مطرح کرد.

بذرپاش در بخش دیگری از سخنان خود به حوزه حمل‌ونقل هوایی و موضوعاتی همچون آموزش خلبانان، تجهیزات فرودگاه‌های کشور سوریه و تجهیزات کمک ناوبری نیز پرداخت و گفت: ایران ظرفیت بالایی برای توسعه مباحث فنی در فرودگاه‌های سوریه دارد.

تجهیز و توسعه پالایشگاه‌های سوریه و صدور خدمات فنی و مهندسی در این حوزه به منظور رفع مشکلات بخش خصوصی و کاهش یا حذف تعرفه ورودی کالاهای مورد تبادل میان دو کشور از دیگر موضوعاتی بود که از سوی وزیر راه و شهرسازی کشورمان در دیدار با رئیس جمهور سوریه مطرح شد.

تأکید بشار اسد بر مبنا قرار دادن پول ملی دو کشور در تبادلات تجاری

در ادامه این جلسه بشار اسد رئیس جمهور سوریه نیز ضمن خوش‌آمدگویی به وزیر راه و شهرسازی کشورمان بر اهمیت حوزه ترانزیت در شقوق مختلف ریلی و جاده‌ای تاکید و آمادگی سوریه را برای افزایش ظرفیت‌های دو کشور در ترانزیت اعلام کرد.

وی با ابراز خرسندی از حضور هیأت ایرانی در سوریه و انجام گفت‌وگو در همه سطوح، به نقش مهم بنادر در توسعه روابط تجاری دو کشور نیز اشاره و بر توسعه این روابط تاکید کرد.

مبنا قرار دادن پول ملی دو کشور در تبادلات تجاری از دیگر موضوعاتی بود که توسط رئیس جمهور سوریه نیز تاکید شد.

بشار اسد ضمن اعلام آمادگی برای سرمایه‌گذاری ایران در حوزه صنایع بالادستی نفت گفت: دستورات لازم جهت شناسایی مناطقی برای واگذاری به متخصصین ایرانی داده خواهد شد.

وی در حوزه تسهیل تجارت بر رفع موانع فعالیت تجار دو کشور به منظور رونق صادرات و واردات کالا تاکید کرد و افزود: توسعه حمل‌ونقل ایران و سوریه در همه شقوق در دستور کار معاونان قرار دارد.

رئیس جمهور سوریه گفت: از هر اقدامی که تأثیر مثبت در مناسبات اقتصادی و سیاسی دو کشور داشته باشد حمایت می‌کنیم.

سرمایه گستران

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا