اخبار استان ها

هوای ۹ شهر اصفهان در وضعیت قرمز و نارنجی است

به گزارش تابناک اصفهان، شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۵ ایستگاه سنجش فعال در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح شنبه شانزدهم تیرماه با میانگین ۱۲۶ وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز در ساعت انتشار این گزارش در ایستگاه خیابان‌های ۲۵ آبان با عدد ۱۲۱، دانشگاه صنعتی ۱۳۵، خیابان زینبیه ۱۱۳، سپاهان‌شهر و خیابان فرشادی ۱۴۸، خیابان فیض ۱۴۷، بولوار کاوه ۱۲۳، کردآباد ۱۱۲، میرزا طاهر ۱۰۵ و ولدان با عدد ۱۲۰ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص هوا همچنین در ایستگاه خیابان احمدآباد با ۱۶۳، میدان انقلاب ۱۵۲ و رهنان ۱۵۱ AQI وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان و در ایستگاه پارک زمزم با ۹۲ و خیابان پروین اعتصامی با ۵۵ AQI وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر با میانگین ۱۳۸، زرین‌شهر با میانگین ۱۴۸، شاهین شهر با ۱۱۴، قهجاورستان با میانگین ۱۳۲ و مبارکه با ۱۰۷ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در سجزی با میانگین ۱۷۵، کاشان با میانگین ۱۵۳ و نجف آباد با میانگین ۱۷۶ قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوای شهرک صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO) ، اُزن (O۳)، دی اکسید نیتروژن (NO۲)، دی اکسید گوگرد (SO۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

منبع خبر : تابناک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا