اخبار استان ها

پنجره واحد گذرنامه‌ای در مرزهای شش‌گانه با عراق راه‌اندازی شده است

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از ایلام، سردار محمد شرفی امروز _سه‌شنبه نوزدهم تیر_ در حاشیه بازدید از پایانه و زیرساخت‌های مرز مهران، اظهار کرد: فراجا برای انجام مأموریت راهپیمایی اربعین حسینی سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، وظایف و مسئولیت‌های عمده و خطیری برعهده دارد.

وی با بیان اینکه یکی از این مأموریت‌ها، بحث تأمین امنیت راهپیمایی اربعین حسینی است، افزود: برای تأمین امنیت مراسم اربعین حسینی و زوار از مبدا تا مقصد و پایانه‌های مرزی شش‌گانه با کشور عراق، برنامه‌ریزی لازم بر مبنای سنوات گذشته انجام شده است.

فرمانده قرارگاه اربعین فراجا تصریح کرد: سازماندهی نیروی انسانی، برآورد و تأمین نیازمندی‌ها، پشتیبانی، آمادی و انجام پیش‌بینی‌های لازم در دستور کار قرار دارد و فرماندهی انتظامی آمادگی ۱۰۰ درصدی برای تأمین و نظم راهپیمایی اربعین حسینی را دارد.

شرفی با اشاره به اینکه مدیریت ترافیک ایام اربعین حسینی نیز یک موضوع خاص و حساس است، ادامه داد: با توجه به فراهم شدن زیرساخت‌های لازم مربوط به راه و جاده با تلاش‌های دولت سیزدهم، وضعیت جاده‌ای در مسیرهای منتهی به مرزهای کشور از جمله مرز مهران، امسال نسبت به سال‌های گذشته بسیار بهتر است که همین امر، نقش بسیار مهم و تأثیرگذاری در مدیریت ترافیک در ایام اربعین حسینی دارد.

وی اضافه کرد: از ابتدای ماه محرم، همکاران ما در انتظامی کشور و مرزهای شش‌گانه، در محورهای مواصلاتی و داخل شهرهای مرتبط با موضوع اربعین حسینی آمادگی لازم را از لحاظ تأمین منابع انسانی و تجهیزات دارند و به طور قطع، امسال نسبت به سال گذشته با مشکلات کمتری مواجه خواهیم بود.

فرمانده قرارگاه اربعین فراجا با اشاره به ارائه خدمات گذرنامه به زوار اربعین حسینی، تصریح کرد: سه نوع سند مسافرتی برای اربعین امسال پیش‌بینی شده که سند اول گذرنامه عادی و ملی است که همانند سال‌های گذشته باید در ایام اربعین حسینی از ۶ ماه مهلت قانونی برخوردار باشد.

شرفی اضافه کرد: افرادی که قصد مسافرت با گذرنامه عادی را دارند و مهلت گذرنامه آنها به اتمام رسیده است بایستی برای تعویض گذرنامه خود به سامانه‌های پلیس من و یا مراکز گذرنامه در سراسر کشور و مرکز استان‌ها مراجعه و گذرنامه جدید دریافت کنند.

وی با اشاره به امکان استفاده زوار از گذرنامه زیارتی، تصریح کرد: ثبت‌نام گذرنامه زیارتی به صورت اینترنتی نیز امکان‌پذیر خواهد بود که متقاضیان سفر اربعین می‌توانند برای صدور گذرنامه زیارتی خود به سامانه پلیس من و یا مراکز گذرنامه اقدام لازم را انجام دهند که این نوع گذرنامه با کمترین هزینه در اختیار زوار و علاقه مندان شرکت در راهپیمایی اربعین قرار خواهد گرفت.

فرمانده قرارگاه اربعین فراجا اظهار کرد: سند مسافرتی نیز برای اتباع خارجی که مقیم ایران هستند با عنوان گذرنامه «خادم» پیش‌بینی شده و این افراد می‌توانند برای سفر اربعین از این نوع سند مسافرتی استفاده کنند.

شرفی با بیان اینکه سال گذشته پنجره واحد بین واحد گذرنامه‌های در کشور ایران و عراق در مرز مهران به عنوان یک کار بسیار ارزشمند ایجاد شد، افزود: این قابلیت سال گذشته در تسهیل تردد زوار اربعین حسینی بسیار تأثیرگذار بود و امسال نیز این پنجره واحد در سایر مرزهای کشور با عراق از جمله خسروی، شلچه و چذابه اضافه شده و امید است که شاهد کمترین توقف و ایستایی در ورود و خروج زوار اربعین حسینی در مرزهای کشور باشیم.

وی ادامه داد: با توجه به گرمای هوا در ایام اربعین حسینی امسال، تلاش مجموعه انتظامی ایجاد تسهیل‌گری برای ورود و خروج زوار در کوتاه‌ترین زمان و آسان‌ترین راه است.

فرمانده قرارگاه اربعین فراجا خاطرنشان کرد: مجموعه انتظامی همکاری و تعامل بسیار خوبی با مسئولان انتظامی کشور عراق دارد و در این راستا نیز جلسات تعاملی و دیپلماسی بین مرزبانان ما و کشور عراق برگزار شده و ادامه دارد و دولت‌های دو کشور نیز در سطح میدانی همکاری و تعامل لازم را دارند که این همکاری‌ها زمینه‌ساز هم‌افزایی برای ارائه خدمات بهتر به زوار شده است.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا