اخبار استان ها

پیش‌بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندم در کشور

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از اردبیل، سهراب سهرابی در بازدید از مزارع گندم استان اردبیل اظهار کرد: در سال زراعی جاری کشت گندم در ۶ میلیون و ۱۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی کشور هدف‌گذاری شده که ۲ میلیون و ۴۵ هزار هکتار آن به صورت آبی و چهار میلیون و ۶۶ هزار هکتار آن نیز به صورت دیم و آبی است.

وی افزود: برنامه کشور در توسعه کشت غلات، تولید ۱۴ میلیون تن تولید گندم برای سال زراعی جاری پیش‌بینی شده و برای رسیدن به این هدف، کشت قراردادی و طرح جهش تولید در دیمزارها در رأس برنامه‌های جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

مجری طرح گندم کشور با اشاره به پیش‌بینی اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها در سطح پنج میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی دیم کشور اظهار داشت: در این راستا، ۳۶۰ هزار هکتار از اراضی زراعی استان اردبیل تحت پوشش این طرح قرار گرفته است.

سهرابی با اظهار نگرانی از عوارض خشکسالی و افزایش دمای هوا در سال زراعی جاری گفت: امسال هم بارش‌ها کاهش پیدا کرده و هم میانگین دمای هوا افزایش داشته و میانگین میزان افزایش آن در کشور ۲.۵ درجه سانتی‌گراد نسبت به بلندمدت بوده است.

وی میانگین افزایش دمای هوا در سال زراعی جاری در استان اردبیل را بیشتر از میانگین کشوری و بیش از ۳ درجه سانتی‌گراد اعلام کرد و افزود: همین دما، شرایط بحرانی خاصی برای مزارع ایجاد کرده و باعث بروز و طغیان برخی آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز شده است.

مشاور معاون وزیر در امور زراعت و مجری طرح گندم کشور با اشاره به افزایش مصرف کودهای شیمیایی و کودهای پتاسه همراه با کود اوره برای مدیریت تنش خشکی بیان کرد: امیدوارم که با مدیریت مزارع، هدف تولید ۱۴ میلیون تن گندم در سال زراعی جاری محقق شود.

در ادامه کمال شهبازی رئیس مرکز تحقیقات استان اردبیل گزارشی از عملکرد، ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و دستاوردهای پژوهشی ایستگاه اردبیل را ارائه و اظهار کرد: ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مغان یکی از سایت‌های اصلی تحقیقات غلات در زمینه مطالعات مربوط به تنش خشکی آخر فصل و بیماری‌های غلات به شمار می‌رود.

کمال شهبازی گفت: ایستگاه تحقیقاتی مغان در اجرای طرح‌ها و پروژه‌های به‌نژادی اقلیم گرم و مرطوب کشور از ایستگاه‌های مهم بوده به طوری که در سال‌های اخیر در معرفی ارقام جدید غلات نقش اساسی ایفا نموده است.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا