مسکن و عمران

پیشنهاد تشکیل معاونت لجستیک در وزارت راه و شهرسازی – خبرگزاری مهر |

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران به نقل از وزارت راه و شهرسازی، شهریار افندی زاده معاون حمل و نقل وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اهمیت موضوع لجستیک و جایگاه آن در حمل و نقل کشور گفت: پیشنهاد تشکیل معاونت لجستیک در وزارت راه و شهرسازی به منظور تقویت زیرساخت‌ها مطرح شده است.

وی افزود: باید برنامه ریزی در طرح‌های مربوط با ایجاد مراکز لجستیک به دو رویکرد سرمایه گذاری داخلی و خارجی انجام شود. در این نشست بر کارشناسی و بررسی طرح‌های ایجاد مراکز لجستیک با توجه به زیرساختهای حمل و نقل، اسناد فرادستی ملی، منطقه‌ای و استانی تاکید شد.

افندی زاده در این جلسه با اشاره به اینکه رویکرد وزیر راه و شهرسازی و دولت سیزدهم رونق و توسعه مراکز لجستیک کشور است، گفت: قرار گرفتن مراکز لجستیک در محدوده مکان‌های جذب و تولید بار بر اهمیت و جذابیت این مراکز می‌افزاید و از جمله نکاتی است که برای انتخاب و جانمایی نقاط پیشنهادی به منظور ایجاد مراکز لجستیک ضرورت دارد.

معاون حمل‌ونقل وزیر راه‌وشهرسازی بر توجه به ابعاد اقتصادی در کنار تحلیل تقاضا در انتخاب گزینه بهینه مکان یابی مراکز لجستیک و تسهیل سرمایه‌گذاری در این مراکز تاکید کرد.

وی ضمن تأکید بر در نظر گرفتن ظرفیت‌ها و جذابیت‌های نقاط منتخب ایجاد مراکز لجستیک برای جذب سرمایه‌گذار خصوصی، اظهار کرد: اتصال به شبکه‌های حمل و نقل ریلی و جاده‌ای یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید در انتخاب مکان برای ایجاد مراکز لجستیک مورد توجه قرار گیرد. وی افزود: همچنین باید امکان سنجی اجرایی به منظور توسعه این مراکز در نظر گرفته شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: باید ضمن شناسایی موانع و ارائه راهکارها به دنبال جذب سرمایه‌‎گذاری بخش خصوصی رفته و با رونق این مراکز تحولی را در حوزه لجستیک کشور ایجاد کنیم. هدفی که در این مسیر دنبال می‌شود ایجاد نظام جامع لجستیک در کشور در راستای موضوع کلیدی “رشد اقتصادی عدالت محور با رویکرد ارتقا بهره‌وری با تأکید بر قطب‌های منطقه‌ای تولید و تجارت و ترانزیتی” است که بر مبنای سیاست‌های کلیدی برنامه هفتم توسعه کشور تدوین شده است. این مهم باید در کنار توجه به مسائل هوشمند سازی حمل و نقل و نظام زنجیره تأمین قرار گیرد تا بتواند نیازهای کشور را در راستای پیشرفت‌های شکل گرفته در حوزه هوشمند سازی با سرعت و کیفیت بهتری تأمین کند.

در ادامه این جلسه با تشریح مطالعات جانمایی دهکده لجستیک استان قزوین، به اهمیت موضوع فرصت‌های سرمایه‌گذاری بالقوه در محل‌های پیشنهادی اشاره شد که پس از بحث و تبادل نظر مقرر شد دو پهنه از موارد پیشنهادی از منظر ابعاد اقتصادی مورد بررسی دقیق قرار گیرد و نتیجه به ستاد ارائه شود.

در بخش پایانی نشست، ضمن ارائه گزارش شرکت راه‌آهن ج. ا. ا و متقاضی سرمایه‌گذاری از مکانیابی دهکده لجستیک مشهد مقرر گردید به منظور هم‌افزایی و بهره‌گیری از توان بخش خصوصی نشست مشترکی بین مشاوران طرح با محوریت دبیرخانه ستاد برگزار شود.

در ادامه معاون حمل و نقل وزیر راه و شهرسازی و دبیر ستاد مراکز لجستیک کشور، ضمن اشاره به مأموریت این ستاد درخصوص سیاست گذاری و تعیین خط مشی‌های لازم برای مرتفع کردن مسائل و مشکلات برای راه اندازی و توسعه مراکز لجستیک به اهمیت این مراکز در ایجاد شکوفایی اقتصادی در استان‌ها پرداخت و راه اندازی مراکز لجستیک را یکی از سیاست‌های اولویت دار وزارت راه و شهرسازی برشمرد و بر سرعت بخشیدن به اقدامات و ایجاد زمینه مساعد برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تاکید کرد.

هفتمین نشست ستاد مراکز لجستیک کشور با حضور شهریار افندی زاده معاون حمل و نقل و دبیر ستاد مراکز لجستیک کشور و نیز اعضای اصلی ستاد و سایر مدعوین در روز شنبه ۲۶ فروردین ماه سال ۱۴۰۲ به منظور مروری بر اهم اقدامات ستاد مراکز لجستیک کشور در سال گذشته و تعیین راهبردهای آتی، جانمایی دهکده لجستیک قزوین و استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی برای احداث مرکز لجستیک مشهد برگزار شد.

در این نشست، گزارشی از اقدامات ستاد مراکز لجستیک کشور در سال ۱۴۰۱ و برنامه‌های آتی در راستای راهبردهای سال جاری ارائه شد.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا