اخبار استان ها

کشف ۱۵ مرکز استخراج رمز ارز غیرمجاز در مازندران

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از مازندران، سیدکاظم حسینی کارنامی، صبح امروز_دوشنبه هجدهم تیر_ در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طی چهار ماه نخست سال‌جاری ۱۵ مرکز استخراج رمز ارز غیرمجاز در این استان کشف شد، اظهار کرد: در این مراکز، جمعاً ۵۷ دستگاه استخراج رمز ارز با قدرت مصرفی ۱۴۲.۵ کیلووات کشف و جمع‌آوری شده است.

وی با اشاره به افزایش مصرف برق در سال‌های اخیر، در فصل گرم، افزود: استخراج غیرمجاز رمز ارز، یکی از عوامل اصلی این افزایش مصرف است و این دستگاه‌ها، مصرف برق بالایی دارند و به شبکه برق فشار وارد می‌کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق مازندران با اشاره به اینکه استخراج رمز ارز بدون مجوز و بدون رعایت ضوابط قانونی، سبب خسارات سنگین به شبکه برق وارد می‌شود، عنوان کرد: استخراج رمز ارز بدون مجوز و انشعاب قانونی، علاوه بر تحمیل هزینه‌های سنگین به شبکه برق و احتمال بروز خاموشی به حقوق مشترکان قانونی نیز تجاوز می‌کند.

حسینی‌کارنامی با بیان اینکه با همکاری دستگاه‌های انتظامی و قضائی، با متخلفان در این زمینه برخورد قاطع خواهد شد و دستگاه‌های کشف شده نیز به نفع بیت‌المال ضبط می‌شوند، گفت: از خردادسال جاری پاداش عامل شناسایی به ازای هر دستگاه ماینر کشف شده روشن غیرمجاز، ۱۰ میلیون ریال و با رعایت سقف مجاز تعیین شده حداکثر تا ۲۵۰ میلیون ریال جهت ماینرهای کشف شده روشن غیرمجاز است.

وی ادامه داد: خرید دستگاه از مراکز فروش قانونی مجوز استفاده از دستگاه نیست و فعالان این حوزه باید برای هرگونه بهره‌برداری از این دستگاه‌ها نسبت به دریافت مجوزات لازم اقدام کنند، چرا که هرگونه فعالیت غیرمجاز می‌تواند باعث فرسودگی زودهنگام تجهیزات شبکه برق و افزایش هزینه‌های نگهداری آن شود و استخراج رمز ارز به دلیل مصرف برق بالا، می‌تواند فشار زیادی به شبکه برق وارد کند.

رئیس هیئت مدیره شرکت توزیع نیروی برق مازندران ضمن هشدار به متخلفان از مردم خواست تا در صورت مشاهده هرگونه فعالیت مشکوک، مراتب را از طریق شماره ۱۱۳ ستاد خبری وزارت اطلاعات، شماره ۱۱۴ ستاد خبری اطلاعات سپاه، سامانه «سمات» شرکت توانیر به آدرس www.tavanir.org.ir/samaat و راه‌های ارتباطی شرکت توزیع نیروی برق مازندران به شماره تماس ۱۲۱ اطلاع دهند.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا