اخبار استان ها

گردشگران بلاروس می‌توانند بدون روادید به ایران سفر کنند

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از قزوین، علیرضا صانعی عصر امروز -سه‌شنبه بیست‌وهشتم فروردین- در هشتمین جلسه شورای هماهنگی روابط خارجی استان قزوین که با حضور مهدی عبدیان رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و امیر خلیلی‌خواه مدیرکل اقتصاد و دارایی قزوین برگزار شد، اظهار کرد: به دنبال توسعه روابط تجاری گسترده با بلاروس هستیم که این کشور مرکز اروپاست.

وی اضافه کرد: تا سال‌های گذشته و قبل از جنگ اوکراین با کشورهای اروپایی خوب کار می‌کردند و مبنای کارشان اروپا بود، اما بعد از درگیری روسیه دچار دچالش شدند و تحریم‌های سنگینی علیه بلاروس انجام شد.

سفیر ایران در بلاروس با بیان اینکه در شرایط کنونی بلاروس دنبال تجارت با کشورهای شرق است، گفت: با اقتصاد روسیه هم ارتباط تنگاتنگ دارند و با هند، امارات و چین مناسبات گسترده ایجاد کرده‌اند و تمرکز آنها از اروپا به سمت شرق هدایت شده و فرصت خوبی برای ایران ایجاد شده است.

صانعی افزود: با سفر رئیس‌جمهور بلاروس به ایران بستر تجارت گسترده بین دو کشور مهیا شده و درب‌های این کشور به روی بازرگانان ایران باز است و هر حرکتی می‌کنیم مورد حمایت است؛ به همین خاطر درخواست می‌کنیم تجار قزوینی در این راستا فعالیت بهتری داشته باشند.

وی ادامه داد: یکی از مسائل مهم حل مشکلات گمرک و زیرساخت و امور بانکی است که در این راستا هم یک بانک TC داریم که ۹۰ درصد سهام آن متعلق به بانک تجارت است که می‌تواند ال‌سی باز کند و مشکل نقل و انتقال ارز نخواهیم داشت.

اختصاص خط اعتباری ۱۰۰ میلیون دلاری برای مبادلات تجاری ایران و بلاروس

سفیر ایران در بلاروس از امضای موافقت‌نامه با کشور بلاروس و اختصاص یک خط اعتباری ۱۰۰ میلیون دلاری برای مبادلات تجاری ایران و بلاروس خبر داد و گفت: در کنار این خط اعتباری سامانه پیام‌رسان خوبی هم ایجاد شده که می‌تواند تسهیلگر باشد.

صانعی اضافه کرد: تلاش می‌کنیم زیرساخت‌ها مهیا شود و تجار و بازرگانان خوب کار کنند و در بخش لجستیک هم موافقت‌نامه‌هایی امضا شده که کامیون‌های ایرانی بدون مجوز می‌توانند وارد بلاروس شوند. به خاطر همین از مدیران واحدهای صنعتی درخواست می‌کنیم با بانک تجارت ارتباط مناسبی داشته باشند و ما هم زیرساخت‌ها و لجستیک گمرکی را آماده می‌کنیم تا با بلاروس ارتباط تجاری بیشتر داشته باشیم.

وی ادامه داد: با لغو ویزای گردشگری به کشورمان از این پس گردشگران بلاروس می‌توانند بدون روادید به ایران سفر کنند و دنبال تسهیل در روادید ایرانی‌ها هستیم تا گردشگران ایرانی هم به راحتی به این کشور سفر کنند.

سفیر ایران در بلاروس همچنین از صدور یک‌روزه روادید برای تجار کشورمان خبر داد و گفت: همچنین دنبال پرواز مستقیم هم هستیم تا کارها شتاب گرفته، تردد تجار تسهیل شود و با پیگیری سازو کارهای ویزایی به گسترش رفت‌وآمدها کمک شود.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا