اخبار استان ها

گرد و خاک نصف جهان را فرا گرفت/شاخص لحظه ای آلودگی روی ۵۰۰!

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، از اصفهان بنا بر اعلام ستاد مدیریت بحران استان اصفهان، تندبادهای فصلی شب گذشته باعث خیزش کانون‌های گرد و غبار از مناطق شمال و شرق استان از جمله اردستان، انارک، دشت سجزی، کانون‌های بیابانی شرق اصفهان، تالاب گاوخونی، مناطق بیابانی اطراف کاشان شده است واراضی رها شده، بستر خشک رودخانه و نفوذ توده گرد و خاک به مناطق مرکزی استان نیز بر بار این آلودگی افزوده است.

در این ارتباط منصور شیشه فروش اظهار کرد: متأسفانه شاخص میانگین ۲۴ ساعته آلودگی هوا ۱۷۶ و شاخص لحظه ای در برخی ایستگاه‌ها به عدد ۵۰۰ رسیده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: بدین ترتیب شاهد افزایش چشمگیر شاخص آلایندگی در حد اضطراری برای عموم و همچنین افزایش ذرات گرد و غبار و کاهش میدان دید در اصفهان بودیم.

کاهش فعالیت صنایع آلاینده شناسایی شده در محدوده

طبق پیش بینی‌ها گرد و خاک تا روز پنجشنبه در استان استمرار خواهد داشت، عنوان کرد: سه میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از مساحت استان بیابانی است که در ۱۴ کانون بیش از یک میلیون و ۵۰۹ هزار هکتار کانون‌های بحران فرسایش بادی مطالعه و شناسایی شده است که برای کنترل اثرات کانون‌ها تاکنون ۳۱۰ هزار هکتار پوشش های گیاهی و نهال کاری اجرا شده است.

شیشه فروش بیان کرد: کاهش فعالیت صنایع آلاینده شناسایی شده در محدوده توسط اداره کل محیط زیست، استقرار و تقویت تیم های پیش بیمارستانی، بهداشت در مکان‌های پر جمعیت و کاهش تردد خودروها مورد تاکید قرار گرفته است.

ضرورت پیشگیری از برداشت های غیر مجاز آب در بالادست حوضه

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با تاکید چند باره بر ضرورت تأمین حقابه های زیست محیطی، کشاورزی و فضای سبز زاینده رود توسط وزارت نیرو گفت: همچنین این وزارتخانه باید ۱۷۶ میلیون متر مکعب حقابه تالاب گاوخونی که مطالعه شده است را به استان تخصیص دهد و نیز در جهت احیای زاینده رود و جریان دایمی آن و پیشگیری از برداشت های غیر مجاز آب در بالادست حوضه و جلوگیری از بارگذاری های خارج از مصوبات شورای عالی آب و تسریع در تکمیل طرح های تأمین آب در حوضه زاینده رود اقدام نماید.

۴۶

منبع خبر : خبر آنلاین

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا