اقتصاد کلان

گزارش|در آخرین جلسات مجلس یازدهم چه گذشت

– اخبار سیاسی –

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، به نقل از خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان در روزهای آخر عمر مجلس یازدهم موضوعات مختلفی رو بررسی کردند، از جمله تعیین تکلیف تعطیلی شنبه‌ها و همچنین مصوبه‌ای درباره معافیت مالیاتی شرکت‌های دولتی داشتند و علاوه بر این‌ها چند پرونده را طبق ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی به قوه قضائیه فرستادند و همچنین موارد ارجاعی از شورای نگهبان را نیز بررسی کردند.

اکثر نمایندگان با تعطیلی شنبه‌ها موافق هستند جلسه علنی روز یکشنبه این هفته مجلس به ریاست عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز شد که نمایندگان در ابتدا جهت تامین نظر شورای نگهبان لایحه موافقتنامه همکاری‌های امنیتی و نظامی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری قرقیزستان را اصلاح کردند.

در ادامه، ایرادات شورای نگهبان در لایحه موافقتنامه تاسیس و چهارچوب فعالیت مراکز فرهنگی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه رفع و لایحه اصلاح شد.

در بخش دیگری از جلسه نمایندگان گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد لایحه موافقتنامه همکاری در حوزه امنیت اطلاعات بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه را بررسی و به منظور تامین نظر شورای نگهبان با اصلاحات انجام شده در لایحه مذکور موافقت شد.

در ادامه جلسه علنی این روز، وکلای ملت گزارش کمیسیون اقتصادی درباره لایحه توسعه منطقه آزاد تجاری-صنعتی گیلان (انزلی) را به منظور تامین نظر شورای نگهبان بررسی کرده و در نهایت با اصلاحات صورت گرفته در این لایحه از سوی کمیسیون مخالفت کردند و در نتیجه این لایحه بار دیگر به کمیسیون اقتصادی بازگشت تا اصلاحات لازم انجام شود

همچنین نمایندگان با کلیات گزارش کمیسیون اقتصادی درباره طرح اصلاح برخی از احکام مالیاتی جهت تسهیل فعالیت‌های اقتصادی کشور در سال جهش تولید با مشارکت مردم،موافقت کردند؛ نمایندگان پس از تصویب کلیات طرح مذکور وارد بررسی جزییات آن شدند و با توجه به طرح ابهاماتی، رئیس جلسه گفت که طرح برای بررسی بیشتر و اعمال اصلاحات به کمیسیون اقتصادی ارجاع می‌شود.

ارجاع چند پرونده به قوه قضائیه

جلسه علنی روز سه‌شنبه این هفته هم به ریاست عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس آغاز شد که رسیدگی به لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری یعنی تعطیلی شنبه یا پنجشنبه‌ها و کاهش ساعت کاری کارکنان دولت در دستورکار بود که در ابتدا محمدرضا میرتاجالدینی پیشنهاد کاهش ساعت کارکنان زن دستگاه‌های اجرایی به ۲۰ ساعت در هفته را مطرح کرد که نمایندگان با این پیشنهاد مخالفت کردند.

نمایندگان در این جلسه و در جریان بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی درباره طرح کاهش ساعات کاری کارکنان دولت در هفته در این جلسه مصوبه‌ای نداشتند و طرح همچنان در دستور کار باقی ماند تا در جلسه بعدی درباره آن تصمیمگیری شود.

همچنین در ادامه این جلسه نمایندگان گزارش کمیسیون انرژی در خصوص اجرای ناقص تکالیف قانونی مربوط به جمع‌آوری گازهای همراه تولید نفت و مشعل را بررسی کرده و در نهایت براساس ماده ۲۳۴ آئین‌نامه داخلی مجلس با ارجاع این گزارش به قوه قضاییه موافقت کردند.

همچنین سخنگوی کمیسیون کشاورزی در این جلسه ، گزارش کمیسیون متبوعش درباره استنکاف از اجرای قانون هوای پاک توسط سازمان حفاظت محیط زیست درباره جلوگیری از استفاده سوخت مازوت توسط نیروگاه‌های کشور را در اجرای ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی قرائت کرد و پس از قرائت این گزارش، نمایندگان موافقت کردند که گزارش مذکور برای بررسی تخلفات به قوه قضائیه ارجاع شود.

در ادامه نشست و در جریان بررسی طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت، نمایندگان بر مصوبه قبلی خود درباره قرارداد نیروهای شرکتی اصرار کردند.

علاوه بر این پس از قرائت و رسیدگی به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران، به نقل از کمیسیون اقتصادی در مورد تحقیق و تفحص از شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) و شرکت‌های زیرمجموعه آن از سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹، نمایندگان با ارسال این گزارش به قوه قضائیه موافقت کردند.

در ادامه جلسه علنی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس، گزارش نهایی این کمیسیون درباره تحقیق و تفحص از عملکرد شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در اجرای ماده ۲۱۲ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی را قرائت کرد که این گزارش هم برای رسیدگی به قوه قضاییه ارجاع شد.

در پایان این جلسه نیز عضو هیئت رئیسه مجلس لایحه اصلاح قانون بکارگیری سلاح توسط مأمورین نیروهای مسلح در موارد ضروری را اعلام وصول کرد.

تصویب تعطیلی شنبه‌ها و کاهش ساعت کاری

آخرین جلسه مجلس در این هفته نیز  به ریاست عبدالرضا مصری نایب رئیس مجلس آغاز شد که ادامه رسیدگی به لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته در دستور کار نمایندگان قرار داشت.

در ابتدای این نشست و در جریان بررسی لایحه اصلاح ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری پیشنهادی مبنی بر تعطیلی روز پنج‌شنبه از سوی حجت الاسلام سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده تبریز مطرح شد که نمایندگان با این پیشنهاد مخالفت کردند.

در نهایت نمایندگان ضمن موافقت با تبصره ۳ لایحه، تصویب کردند که روزهای جمعه و شنبه به عنوان تعطیلات پایان هفته باشد و ساعت کاری کارکنان نیز به ۴۰ ساعت در هفته کاهش یابد.

البته این مصوبه برای تبدیل شدن به قانون باید به تایید شورای نگهبان برسد.

همچنین با تصویب نمایندگان ، سازمان اداری و استخدامی کشور موظف شد متناسب با تغییرات فناوری و در شرایط اضطرار، ساعت کار و نحوه ارائه خدمت و تقویم آموزشی مدارس و مراکز آموزش عالی را تهیه کرده و به تصویب هیات وزیران برساند.

در بخش دیگری از جلسه علنی این روز ، وکلای ملت  به بررسی ایرادات شورای نگهبان در طرح اصلاح قانون نظام صنفی کشور پرداخته و ایرادات طرح را برطرف کردند.

همچنین گزارش کمیسیون اقتصادی درباره لایحه موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری اندونزی بررسی و با کلیات و جزئیات این لایحه موافقت شد و در مصوبه‌ای دیگر، نمایندگان مجلس بندی از لایحه بودجه سال جاری را تصویب کردند که به موجب آن معافیت‌های قانونی شرکت‌های بورسی و صندوق‌های سرمایه گذاری در سال ۱۴۰۳ حذف نمی‌شود.

علاوه بر این با مصوبه بهارستان‌نشینان جداول بودجه سال ۱۴۰۳ نیز اصلاح شد.

در پایان این جلسه نیز طرح استفساریه ماده ۴۴ قانون بانک مرکزی از سوی هیئت رئیسه اعلام وصول شد.

انتهای‌پیام/

منبع خبر : ایران اکونا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا