اخبار استان ها

۴۰ اکیپ مسئولیت اطفای حریق منابع طبیعی کرمانشاه را بر عهده دارند

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از کرمانشاه، انشاالله کولانی امروز _سه‌شنبه بیست‌و نجم اردیبهشت _ در جمع خبرنگاران اظهار کرد: کرمانشاه استانی است که دارای عرصه‌های جنگلی و منابع طبیعی زیادی است و محدودیت‌های این منابع حیاتی، ارزش حفاظتی آن‌ها را بیشتر می‌کند.

وی افزود: دغدغه اصلی ما در فصل تابستان با توجه به بارش‌های بهاری مطلوب و تقویت پوشش گیاهی، شناسایی نقاط بحرانی حریق در تمام شهرستان‌ها و اجرای برنامه‌ها و اقدامات پیشگیرانه از آتش‌سوزی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: کنترل و پیشگیری از بروز آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی بسیار حائز اهمیت است و دغدغه اداره‌کل منابع طبیعی در فصل گرم سال بوده است؛ بنابراین برای کنترل حریق نیازمند همکاری همه مردم و ارگان‌ها هستیم.

کولانی با بیان اینکه برای صیانت از منابع طبیعی به عنوان سرمایه‌های ملی باید گروه‌های مردمی با منابع طبیعی همگام شوند، تصریح کرد: با آموزش‌های همگانی و تشکیل گروهای همیار طبیعت در روستاها و مناطق بحرانی درصدد حفاظت بیشتر و پیشگیری از حریق با بهره‌گیری از تمام ظرفیت هستیم و با توجه به نزدیک بودن دسترسی روستاییان و عشایر به جنگل‌ها و مراتع، آموزش روستاییان، بهره‌برداران، جوامع محلی و عشایر جزو برنامه‌های مهم این اداره کل است.

وی اضافه کرد: مهم‌ترین عوامل ایجاد آتش‌سوزی‌های سال گذشته در استان کرمانشاه سهل‌انگاری طبیعت‌گردان و گردشگران، آتش زدن مزارع توسط کشاورزان و اختلافات قومی و قبیله‌ای بود که بیشترین نقش را در ایجاد حریق‌های سال گذشته به خود اختصاص داد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: آتش‌زدن پس‌مانده مزارع یکی از دلایل مهم ایجاد آتش‌سوزی است که تهدیدی جدی برای جنگل‌ها و مراتع استان است و امیدواریم همه نهادها و ارگان‌های تأثیرگذار، امسال این مجموعه را در کنترل و پیشگیری از این اقدام کشاورزان یاری دهند.

کولانی با اشاره به اقدامات منابع طبیعی استان در راستای پیشگیری و اطفای حریق در فصل تابستان افزود: این اداره‌کل با شناسایی مناطق بحرانی اقدام به تشکیل ۴۰ اکیپ واکنش سریع در ادارات منابع طبیعی شهرستان‌های تابعه، ۱۶۵ گروه مردمی در روستاهای سراسر استان و جذب ۲۷۰ دیده‌بان از بین مردم بومی و محلی در راستای پیشگیری از وقوع آتش‌سوزی و اطفای حریق در فصل کرده است.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا