اخبار استان ها

۷ درصد پرونده‌های کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان در سال گذشته مربوط به مالیات است

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از خراسان جنوبی، مهدی جعفری امروز _دوشنبه هجدهم تیر_ در جلسه شورای هماهنگی دستگاه‌های تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی، ضمن تبریک هفته فرهنگ‌سازی مالیاتی و تشکر از خدمت‌رسانی و مردم‌داری کارکنان این حوزه اظهار کرد: کارکنان نظام مالیاتی کشور، سربازان جبهه اقتصادی هستند.

وی با بیان اینکه مالیات از زمان پیامبر و اهل بیت (ع) وجود داشته، افزود: در اسلام تأکید فراوانی بر حمایت و حفاظت از سربازان جبهه اقتصادی شده تا از هرگونه فساد اقتصادی پیشگیری شود.

معاون استاندار خراسان جنوبی با ذکر این نکته که سال گذشته ۷ درصد پرونده‌های کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان شامل ۶۲ پرونده در خصوص موضوعات مالیاتی بود، بیان داشت: از این تعداد ۵۷ درصد رفع شده و ۳۵ درصد نیز در دست اجرا است و این اهمیت مالیات در فضای اقتصادی را نشان می‌دهد.

وی متذکر شد: باید سعی کنیم قانون را به نفع مردم تفسیر و در خدمت به مردم به کار گیریم تا اثر ماندگاری داشته باشد.

جعفری گفت: مردم از تبعیض و بی عدالتی گلایه‌مندند اما از اجرای قانون برای همه خرسند هستند.

وی یکی از موارد مهم استان را افزایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری عنوان کرد و گفت: ما بایستی به صورت یک مجموعه یکپارچه و هماهنگ، فرصت سرمایه گذاری را هم برای مردم استان و هم برای سایرین به نحو مناسب فراهم نمائیم.

جعفری یادآور شد: استفاده از نیروهای جوان، پاک، خوش فکر و خوش انگیزه در دستگاه‌های اجرایی خصوصاً دستگاه‌های خدمت‌رسان یک فرصت ویژه است تا اهداف و برنامه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به نحو شایسته‌ای محقق گردد.

علی کریم‌دادی، مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی هم در این جلسه گفت: اداره کل امور مالیاتی از محل درآمدهای مالیاتی اخذ شده در سال ۱۴۰۲ حدود ۲۵۳ میلیارد ریال به حساب شهرداری‌های استان واریز کرده که نسبت به سال قبل آن ۶۳ درصد رشد داشته است.

وی ادامه داد: در سال گذشته هزار و ۳۷۰ میلیارد ریال به حساب دهیاری‌ها با ۶۴ درصد رشد، ۱۲۸ میلیارد ریال به حساب روستاهای فاقد دهیاری با ۴۸ درصد رشد و ۴۴۸ میلیارد ریال به حساب مناطق عشایری با ۶۳ درصد رشد، واریز شده است.

مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی در خصوص سایر مصارف و هزینه کرد مالیات در استان گفت: در سال ۱۴۰۲ مبلغ هزار و ۷۷۱ میلیارد ریال با ۴۳ درصد رشد نسبت به سال قبل از آن به حساب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مبلغ ۱۵۹ میلیارد ریال با ۶۴ درصد رشد به حساب وزارتخانه‌های ورزش و جوانان و آموزش و پرورش جهت هزینه کرد در استان خراسان جنوبی واریز شده است.

مرتضی ذاکریان، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی هم در این جلسه اظهار کرد: مالیات سالم‌ترین، با اهمیت‌ترین و بادوام‌ترین درآمد کشورهاست که از آن برای توسعه پایدار و تأمین هزینه‌های جاری و عمومی استفاده می‌شود.

وی تصریح کرد: در ایران اسلامی نیز رویکرد تعاملی و هوشمندسازی در دستورکار نظام مالیاتی کشور قرار دارد و سعی شده با کاهش نرخ‌های مالیاتی و سایر موارد حمایتی و تسهیلات پیش بینی شده در قانون، حمایت لازم از بخش‌های اقتصادی به عمل آید.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان جنوبی با بیان اینکه سهم درآمدهای مالیاتی استان نسبت به کل درآمدهای مالیاتی کشور، ۰.۲۸ درصد است، یادآور شد: سعی شده بدون فشار مالیاتی بر بخش‌های ضعیف و شفاف اقتصادی، سهم توسعه پایدار استان محقق شود.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا