اخبار استان ها

تشدید نظارت بر ناوگان حمل و نقل اتوبوسی استان مرکزی

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از مرکزی و به نقل از روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان، مهرداد جهانی با اشاره به آغاز طرح نوروزی در ۲۴ اسفند ماه سال گذشته و جابجایی مسافرین با ناوگان حمل و نقل عمومی اظهار کرد: با توجه به فرارسیدن نوروز و سفرهای هموطنان در این ایام، اکیپ‌های راهداری در سطح راه‌های استان مستقر و فعال هستند و خدمات لازم برای تسهیل در رفت و آمد و برقراری تردد ایمن را به کاربران جاده‌ای ارائه می‌کنند.

وی افزود: از وظایف این مجموعه نگهداری از سطح راه‌ها و مدیریت حمل و نقل عمومی است و طی این مدت اقداماتی در راستای بالابردن سطح ایمنی راه‌ها از جمله چاله‌گیری و رفع دست اندازهایی که معمولاً به علت آسیب‌ها بعد از فصل زمستان رخ می‌دهد، آشکارسازی محدوده‌هایی که به عنوان نقاط خطرآفرین شناسایی شده بودند، شستشوی تابلوها و علائم ایمنی، به روزرسانی روشنایی، خط کشی راه‌ها و… انجام شده و تردد در سطح جاده‌های با ایمنی در حال انجام است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی ادامه داد: به منظور خدمات رسانی به کاربران جاده‌ای در ایام نوروز ۴۲۰ نفر نیروی عملیاتی و پشتیبانی در قالب ۵۴ اکیپ و با ۳۰۰ دستگاه انواع ماشین آلات در حال آماده‌باش قرار دارند.

جهانی افزود: همچنین ۳۵ راهدارخانه استان نیز به منظور اسکان اضطراری مسافران در صورت بروز مشکل آمادگی لازم را دارند.

وی اضافه کرد: طی دو سال اخیر برای بالا بردن سطح فرهنگ ترافیکی کاربران جاده‌ای پویشی با عنوان همراهان سفر ایمن با هدف آموزش رانندگی صحیح، انتقال پیام‌های ایمنی، کاهش خستگی سرنشینان به علت رانندگی طولانی و… در مکانی شاد و مفرح طراحی شده بود تا شاهد کاهش تلفات جاده‌ای باشیم، امسال نیز این پویش با نام «چشم به راهیم» در کیلومتر ۲۲ جاده اراک سلفچگان برپا شده است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی با اشاره به فعالیت ۱۰ گشت نظارت و بازرسی گفت: از آنجایی که معمولاً در ایام پایانی سال مسافرین نوروزی نیز افزایش می‌یابد، کارشناسان این اداره کل نظارت‌ها بر ناوگان حمل و نقل باری و مسافری را نیز بیش از پیش تشدید می‌کنند.

جهانی اظهارکرد: به طور میانگین روزانه ۴۰ دستگاه ناوگان اتوبوسی در محورهای استان توسط کارشناسان ایمنی و ترافیک بازرسی شده و در صورت تخلف طبق قانون پرونده آنها به کمیسیون‌های مربوطه ارسال می‌شود.

وی گفت: برپایی میز خدمت در سه پایانه مسافربری در شهرستان‌های اراک، ساوه و خمین، نظارت روزانه بر خدمات مجتمع‌های رفاهی بین راهی، مساجد و نمازخانه‌ها، نظارت بر نحوه بلیت فروشی و… بخشی از اقداماتی است که با آغاز طرح نوروزی در استان پیگیری می‌شود.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی با اشاره به پیش بینی ایجاد ظرفیت ۱۸۰ هزار صندلی برای جابجایی مسافرین تصریح کرد: از آغاز طرح نوروزی تاکنون ۷۴ هزار و ۸۵۰ مسافر توسط ناوگان حمل و نقل استان جابجا شدند که از این تعداد ۳۶ و ۶۵۳ نفر مجموع مسافران درون استانی و برون استانی بودند.

جهانی ادامه داد: طی این مدت تعداد سفرهای ناوگان حمل و نقل عمومی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد رشد داشته است و طی این بازه زمانی سه هزار و ۷۳۱ سفر از مبدا استان جابجا شدند.

وی همچنین با اشاره به تردد خودروها نیز گفت: در این مدت بیش از هشت میلیون و ۷۴۴ هزار تردد در محورهای استان توسط دستگاه‌های ترددشمار آنلاین به ثبت رسیده است که از این تعداد یک میلیون و ۱۳۰ هزار و ۴۰ تردد مربوط به ناوگان سنگین و ۳۶ هزار و ۴۵۱ تردد نیز مربوط به ناوگان اتوبوسی بوده است.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان مرکزی اضافه کرد: آزادراه تهران ساوه و سلفچگان اراک دو محور پرتردد استان در این مدت بودند، میانگین سرعت خودروها در محورهای استان ۸۶ کیلومتر بر ساعت به ثبت رسیده که هشت کیلومتر بیش از متوسط کشور در این ایام بوده است.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا