مسکن و عمران

خط کشتیرانی بندرامام به هند و چین و امارات راه‌اندازی شد – خبرگزاری مهر |

به گزارش پایگاه خبری سرمایه اگستران، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان صبح امروز شنبه در جمع خبرنگاران گفت: در راستای تحقق سیاست‌های تجارت خارجی دولت سیزدهم، خط منظم کشتیرانی کانتینری از بندر امام خمینی (ره) به کشورهای امارات، هند و چین راه اندازی شد.

وی افزود: ورود کشتی کانتینری نسل پنجم با ظرفیت (۵۰۰۰TEU) به مقصد کشور چین با هدف افزایش ضریب دسترسی بندر امام به شبکه حمل و نقل دریایی جهان و بازارهای بین المللی انجام شده است.

آقایی با بیان اینکه کاهش زمان و هزینه حمل و نقل کالاهای صادراتی، وارداتی و ترانزیتی مهمترین هدف راه اندازی خط منظم کشتیرانی کانتینری از بندر امام است، افزود: این اقدام به افزایش توان رقابت پذیری تولید کنندگان کالاهای صادراتی کشور و همچنین کسب سهم مناسب از بازارهای منطقه منجر می‌شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان، افزایش ضریب دسترسی منجر به ارتقای جایگاه تجاری منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) را در تجارت منطقه از دیگر نتایج این مهم برشمرد.

آقایی همچنین با بیان اینکه جذب بازارهای ترانزیتی و ترانشیپی منطقه از دیگر اهداف راه اندازی این خط کشتیرانی منظم کانتینری است ادامه داد: فعالیت این خط کشتیرانی زمینه لازم برای بهره مندی مناسب از ترمینال کانتینری فعلی بندر امام خمینی (ره) با ظرفیت سالانه بیش از ۶۰۰ هزار کانتینر (TEU) را به همراه دارد که انتظار می‌رود موجب توسعه منطقه و ظرفیت ترانزیتی بندر امام گردد .

مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان اضافه کرد: این اقدام، زمان انتظار کانتینرهای حاوی کالاهای صادراتی مستقر در بندر امام خمینی (ره) جهت بارگیری به کشتی را به ۱۵ روز کاهش می‌دهد.

وی ادامه داد: کوتاه شدن زمان حمل دریایی کانتینرهای صادراتی و وارداتی به این بندر حداقل به مدت سی روز از دیگر نتایج فعالیت این خط کشتیرانی خواهد بود که کاهش ۱۰ درصدی هزینه حمل دریایی کالاها را به دنبال دارد.

آقایی با بیان اینکه تحقق اقتصاد دریامحور و همچنین تجارت خارجی بخصوص با کشورهای منطقه از جمله سیاست‌های منطقه گرایی دولت سیزدهم است افزود: با پیگیری‌هایی که در مجموعه منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره) صورت گرفت، راه اندازی این خط منظم کشتیرانی کانتینری از بندر امام به کشورهای امارات، هند؛ چین و کشورهای جنوب شرق آسیا سهم قابل توجهی در تحقق برنامه ریزی های تجاری دولت دارد.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا