اخبار استان ها

پرونده صادرات غیرنفتی ۱۴۰۲ گلستان با ۳۲۳ میلیون دلار بسته شد

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از گلستان و به نقل از روابط عمومی اداره کل گمرک گلستان شهریار شهریاری اظهار کرد: «پُلی استایرن، پنیر، تخم مرغ، پسته فندقی، خرما، انواع لوله پروفیل و آهنی، یُد، خوارک آماده آبزیان و ورق نئوپان» از عمده کالاهای صادراتی گلستان در سال گذشته بود.

وی بابیان اینکه کالاهای غیرنفتی گلستان در سال گذشته به ۳۰ کشور جهان صادر شد، افزود: ترکمنستان، قزاقستان، عراق، پاکستان، ازبکستان، بلغارستان، رومانی، افغانستان، ارمنستان، روسیه، قرقزیستان، ترکیه، لهستان و تاجیکستان از مهمترین کشورهای مقصد کالاهای صادراتی گلستان در سال ۱۴۰۲ بودند.

مدیرکل گمرکات گلستان با اشاره به حجم کالاهای وارداتی از طریق گمرکات گلستان در سال ۱۴۰۲، ادامه داد: پارسال افزون بر ۸۴ هزار و ۸۷۵ تُن انواع کالا به ارزش ۱۵۴ میلیون و ۲۴ هزار و ۲۳۲ دلار از طریق گمرک مرزی اینچه‌برون وارد استان شد که به لحاظ وزنی ۱۰۶ درصد و به لحاظ ارزش دلاری ۱۰۹ درصد بیشتر از سال ۱۴۰۱ بوده است.

شهریاری «روغن خام سویا، فوتس اویل، دیزل ژنراتور، استیرن، انواع پارچه و پنبه، بخشی از تجهیزات خط تولید پلیمر اسیون و دانه روغنی کلزا» را از عمده کالاهای وارداتی به گلستان در سال گذشته دانست و تاکید کرد: این کالاها از ۲۵ کشور از جمله چین، ترکیه، ترکمنستان، انگلستان، روسیه، قزاقستان، هند، اسپانیا، ازبکستان، ایتالیا، آلمان، امارات، لهستان، بلژیک، دانمارک، ویتنام و فرانسه و از طریق مبادی گمرکی این استان وارد کشور شدند.

وی در خصوص حجم و ارزش ترانزیت خارجی از گمرکات گلستان در سال گذشته اضافه کرد: پارسال در مجموع ۲ هزار و ۴۹۶ فقره اظهارنامه به وزن حدود ۵۵ هزار و ۷۴۳ تُن انواع کالا به ارزش فزون بر ۲۷۳ میلیون و ۲۶۰ هزار دلار از گمرک اینچه‌برون با عنوان ترانزیت خارجی انجام شد که از نظر وزنی ۱۹ درصد و از لحاظ ارزش دلاری ۱۳ درصد نسبت سال ۱۴۰۱ رشد داشته است.

مدیرکل گمرکات گلستان درآمد وصولی گمرکات گلستان در سال ۱۴۰۲ را افزون بر پنج هزار و ۷۳۹ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: این میزان درآمد ۱۱۲ درصد بیشتر از سال ۱۴۰۱ است.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا