اخبار استان ها

کشت خربزه، کاهو و هندوانه در استان قزوین ممنوع شد

به گزارش خبرگزاری سرمایه گستران از قزوین، محمدحسین عطایی بعدازظهر امروز _چهارشنبه پانزدهم فروردین‌- در نشست الگوی کشت که با حضور مدیران کل هواشناسی، برق، آب‌منطقه‌ای و کارشناسان برگزار شد، اظهار کرد: رعایت نکردن الگوی کشت در شرایط بحرانی آبی صدمه جدی به منابع آبی استان وارد می‌کند.

وی افزود: بهره‌برداران بایستی طرح الگوی کشت را جدی بگیرند، چراکه رعایت نکردن الگوی کشت توسط بهره‌برداران موجب کمبود منابع آبی و لطمه جبران‌ناپذیری به کشاورزی استان وارد خواهد کرد.

رئیس جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه طرح کنترل الگوی کشت جزو مهمترین اولویت‌های بخش کشاورزی است و با توجه به بحران منابع آبی در استان مهمترین راهکار برون‌رفت اجرای الگوی کشت است، خاطرنشان کرد: اجرای طرح الگوی کشت در استان نیازمند همکاری و ترغیب کشاورزان برای اجرای این طرح است.

عطایی اضافه کرد: سال گذشته و برای نخستین‌بار اقدامات جدی و سلبی در خصوص الگوی کشت و همچنین اطلاع‌رسانی مناسب با همکاری شرکت سهامی آب منطقه‌ای انجام شده و بایستی در عمل هم رعایت الگوی کشت در مزارع انجام شود.

وی ادامه داد: شیوه صحیح عملیاتی کردن اجرای الگوی کشت در شهرستان‌ها ضروری است و بنابراین می‌توان از ظرفیت فرمانداران در راستای فرهنگ‌سازی الگوی کشت، اطلاع رسانی مناسب به کشاورزان و اقناع آنها بهره برد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با تأکید بر لزوم نظارت دقیق بر اجرای طرح، گفت: مصادیق عدم رعایت الگوی کشت در مزارع و برخورد قانونی با افراد خاطی در اجرای طرح الگوی کشت استفاده کرد.

عطایی افزود: در حال حاضر در راستای بحران کم‌آبی و صرفه‌جویی منابع آب اقداماتی همچون اجرای الگوی کشت، کشت محصولات کم آب بر در مزارع و گاهاً کاهش سطح زیر کشت و افزایش بهره‌وری انجام شده است.

وی ادامه داد: در سال جاری کشت محصولاتی همچون کاهو، خربزه و هندوانه در مزارع استان قزوین ممنوع شده و اخطارهای لازم برای کشت این محصولات به کشاورزان استان داده شده که در صورت مشاهده کشت برخوردهای قانونی با افراد خاطی خواهد شد.

منبع خبر : ایمنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا