تيتر يكشهر و جامعهعناوین اخبار

خیران برای تعمیرات امامزاده ابراهیم(ع) اصفهان کمک چندانی نکردند

به گزارش سرمایه گستران و به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه، حجت‌ الاسلام و المسلمین رضا صادقی اظهار داشت: منابع مالی لازم برای مرمت امامزادگان عظیم الشان از طرح مودت تامین می‌شود بدین شکل که خیران به دور یکدیگر جمع شده و در راستای مرمت یک بقعه یا امامزاده تصمیم گرفته می‌شود.

وی افزود: بر این اساس بیشتر طرح‌های مرمتی و آبادانی امامزادگان از طریق کمک‌های مردمی و یا حضور خیران بانی تامین می‌شود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در ارتباط با تفاوت در مرمت امامزادگان اصفهان به نوعی که برخی مانند امامزاده محمد علیه السلام در زمینی وسیع و به شکل کامل به اتمام رسیده و برخی مانند امامزاده ابراهیم علیه السلام با وجود وسعت بسیار کم هنوز وضعیت ادامه مرمت آن مشخص نیست، ابراز داشت: در ارتباط با امامزاده ابراهیم علیه الاسلام در خیابان ابوذر باید این مطلب را بیان کنم که خود من نسبت به این آستان مقدس بسیار ارادت دارم و اعتقاد داریم برای فرزند اهل بیت در مرکز شهر و آن منطقه و محل باید بهتر از این فعالیت می‌شد.

وی ابراز داشت: نذورات این امامزاده جلیل القدر برای استفاده در راه مرمت بسیار کم است و دو خادم نیز در این امامزاده خدمت می‌کنند که هزینه‌های آنها باید به موقع تامین شود.

حجت ‌الاسلام و المسلمین رضا صادقی با تصریح بر اینکه هر کس تمایل داشته باشد می‌تواند در راستای شفاف سازی طریقه مصرف نذورات به اداره اوقاف مراجعه کند، تاکید کرد: تمام درآمدهای امامزادگان عظیم الشان وارد سامانه‌ جامع موقوفات و بقاع متبرکه می‌شود که حداقل پنج نفر اعم از هیئت امنا، خادمان، اداره کل اوقاف و غیره بر آن نظارت و امضا دارند و هیچ کس نمی‌تواند در ‌آن دستی ببرد.

وی با ییان اینکه تاکنون ۱۴۰ میلیون تومان برای تعمیرات این امامزاده وام گرفته شده و در دوره مدیریت قبلی نیز وام‌هایی دریافت شده است، بیان داشت: اگر بخواهیم از روی عدالت حرف بزنیم باید بگوییم که هنوز زود بود که ساختمانی که در مجاورت امامزاده قرار داشت تخریب شود و باری بر هزینه‌های امامزاده اضافه شود.

مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با تاکید بر اینکه خیران در ارتباط با امامزاده ابراهیم علیه السلام کمک چندانی به ما نکردند که دلیل آن را نمی‌دانیم، گفت: در این امامزاده حتی طرح مودت و گلریزان را با حضور شهردار اصفهان، حجج الاسلام، بزرگان و خیران در این منطقه برگزار کردیم اما متاسفانه کمک قابل توجعی برای اتمام تعمیرات و مرمت امامزاده جمع آوری نشد.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ میلیون تومان قسط های وام این امامزاده باقی مانده است که پیگیر پردخت آن هستیم، تصریح کرد: به دنبال گرفتن وامی دیگر برای امامزاده هستیم اما تا زمانی که وام قبلی تسویه نشود وام جدیدی به ما نمی‌دهند.

حجت الاسلام و المسلمین رضا صادقی با بیان اینکه نگرانی ما برای اتمام تعمیرات این امامزاده زیاد است گفت: به اداره اوقاف در ارتباط با اتمام آن تذکر مجدد می‌دهیم، با مدیر امامزاده ابراهیم علیه السلام و بسیاری از علما و بزرگان درباره ضرورت اتمام سریع آن صحبت داشتیم.

وی اضافه کرد: امیدواریم نمای بیرونی و راه پله‌هایی که واقعا از وضعیت آن ناراحت هسیتم در سال جاری به اتمام برسد تا نازک کاری سالنی که ملحق به امامزاده می‌شود را نیز بعدا به سرانجام برسانیم.

آستان مقدس امامزاده ابراهیم (علیه السلام) در شهرستان اصفهان، بخش مرکزی، شهر اصفهان، در خیابان ابوذر و در کوچه شاهزاده ابراهیم (علیه السلام) واقع شده است.

***اداره کل اوقاف استان اصفهان در چذابه موکب برپا می کند

سخنگوی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: جلسه ستاد اربعین با حضور مدیر کل اوقاف استان خوزستان، مدیر کل اوقاف استان یزد و مدیر کل اوقاف استان اصفهان به میزبانی اداره کل اوقاف استان اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، سعید بکرانی اظهار داشت: براساس ابلاغ سازمان اوقاف و امور خیریه و همچون سال های گذشته جلسه ستاد اربعین جهت برنامه ریزی و هماهنگی های لازم برای برپایی موکب اربعین با هدف پذیرایی از زائران امام حسین علیه السلام در مرز چذابه در ایام اربعین حضرت سید الشهدا علیه السلام با حضور مدیر کل اوقاف استان خوزستان، مدیر کل اوقاف استان یزد و مدیر کل اوقاف استان اصفهان به میزبانی اداره کل اوقاف استان اصفهان صبح روز چهارشنبه ۱۷ مرداد ماه برگزار شد.

وی در ادامه افزود: براساس مصوبات این جلسه مقرر شد تا هزینه این موکب از محل موقوفات منطبق و همچنین جذب مشارکت خیرین و با کمک های مردمی زیر نظر ادارات اوقاف و امور خیریه استان های اصفهان، خوزستان و یزد به مدت ۱۰ روز فعالیت نماید.

سرپرست روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در ادامه بیان کرد: همچنین در این نشست بربسیج کردن کلیه امکانات رفاهی برای پذیرایی و اسکان زائران حرم مطهر امام حسین علیه السلام در موکب چذابه که با مشارکت ادارات اوقاف و امور خیریه در ایام اربعین حسینی علیه السلام برپا می شود تاکید شد و مقرر شد تا یک تیم پزشکی نیز برای ارائه خدمات پزشکی به زائران اربعین حسینی علیه السلام در این موکب مستقر شوند.

سعید بکرانی در ادامه اضافه کرد: در برپایی موکب های اربعین سال ۹۷ برای پذیرایی از زائران حسینی علیه السلام توسط سازمان اوقاف و امور خیریه ۴ اولویت اسکان زائران پیاده، تامین بهداشت و درمان، ارائه خدمات فرهنگی و پذیرایی از زائران در موکب هایی که در مبادی خروجی کشور به سمت عراق برپا می شوند تبیین شده است.

***بافت پارچه زربافت برای سنگ مرقد مطهر علی ابن محمدباقر(ع) کاشان

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان گفت: پارچه زر بافت سنگ مرقد مطهر علی ابن محمدباقر(ع) مشهد اردهال کاشان به وسیله هنرمندان کاشانی در حال بافت است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان، مهدی حافظیان اظهار داشت: این پارچه زربافت در ابعاد ۲ متر و ۲۰ سانتیمتر  در ۱ متر  و ۱۰ سانتیمتر  مح

مود تمتاجی با همکاری ابوالفضل کاظمی و مصطفی عطوف از هنرمندان کاشانی می بافند.

وی با اشاره به اینکه نقشه این پارچه اسلیمی و دارای ذکر صلوات به خط کوفی بنایی است افزود: بافت این پارچه به صورت یک سره از ۶ صبح تا ۶ عصر ادامه دارد و روزانه ۸ سانتیمتر آن بافته می شود و  قرار  است کار بافت آن ۱۰ شهریور به پایان برسد.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان هزینه بافت این پارچه را ۳۰۰ میلیون ریال اعلام کرد و گفت: در تار و پود این پارچه ۱۰۰ درصد ابریشم طبیعی به همراه گلابتون استفاده شده است.

مهدی حافظیان در ادامه افزود: محمد تمتاجی که کار بافت این پارچه را بر عهده دارد دارای نشان اصالت یونسکو، نشان ملی کشور و نشان درجه یک هنری در رشته زری بافی است.

وی در ادامه یادآور شد: پیکر مطهر علی بن محمدباقر(ع) در مشهد اردهال به خاک سپرده شد و آیین سنتی مذهبی قالیشویان در دومین جمعه مهر هر سال برای بزرگداشت ایشان برگزار می شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان کاشان گفت: آستان مقدس امامزاده علی ابن محمدباقرعلیهما السلام در شهرستان در مشهد اردهال و در ۴۵ کیلومتری کاشان واقع شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا