امروز چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱
10:20:38 - سه‌شنبه 21 آوریل 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تفاوت واحدهای سرمایه گذاری (ETF) دولتی با سهام عدالت
سرمایه گستران -دولت قصد دارد در روز های آینده سهام شرکت‌های بزرگ دولتی را در قالب صندوق‌های قابل معامله (ETF) وارد بورس کرده و به عموم مردم بفروشد. اما نگرانی که ممکن است وجود داشته باشد این است که آیا این طرح نیز مانند طرح عرضه سهام عدالت است که در نهایت منتهی به بزرگ شدن ساختار مدیریتی بخش دولتی و پرداخت مبلغ نا چیزی به مردم شد یا چیزی فراتر از آن است ؟

به نظر می رسد در مدل فعلی این نوع عرضه،هرچه شباهت‌هایی با سهام عدالت (نظیر باقی ماندن کنترل دولت بر شرکت‌ها) به چشم می‌خورد اما تفاوت‌های ساختاری و اساسی نیز با آن دارد.برای مثال بر خلاف سهام عدالت، خریدار واحدهای این صندوق می تواند واحدهای صندوق را دربورس معامله کند و سود آن را شناسایی و وجه را دریافت کند. همچنین با توجه به اینکه، شرکت‌هایی که در صندوق قرار گرفته‌اند براساس قانون تجارت باید سود سهام سالیانه  نیز تقسیم ‌کنند، بنابراین خریدار واحد هایETF از آن سودها هم منتفع خواهد شد .از سوی دیگر بر خلاف سهام عدالت که ارزشگذاری آن غیرشفاف است ، ETF ها زیر نظر سازمان بورس فعالیت می کنند و ارکان اجرایی و نظارتی دارند. بنابراین مردم در هر زمان می‌توانید ارزش روز سهام خود را ببینید واگر تمایل داشتند مانند واحد های سایر صندوق های سرمایه گذاری، مبلغ بیشتری را با قیمت روز در این صندوق سرمایه‌گذاری کنند ویا واحد های خود را به قیمت روز بفروشند .
بنابراین به نظر می رسد درصورتی که دولت در زمان عرضه، سیاست دیگری در پیش نگیرد؛ خرید این واحد ها به نفع مردم به کسانی که پول اضافه شان رادر بانک ها و یا اوراق مشارکت سپرده گذاری کرده اند، خواهد بود.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
سایر اخبار اقتصادی
    A feed could not be found at `http://www.irna.ir/fa/rss.aspx?kind=20`; the status code is `404` and content-type is `text/html;charset=UTF-8`
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب