استان هاشهر و جامعه

ایجاد شبکه بهم پیوسته دوچرخه در مناطق ۱۵ گانه اصفهان

به گزارش سرمایه گستران و به نقل از اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، قدرت اله نوروزی در حاشیه جلسه بررسی پروژه های عمرانی که به منظور بررسی طرح های پیرایش شهری در مناطق ۱۵ گانه شهرداری اصفهان و همچنین بررسی میزان پیشرفت رینگ چهارم، تقاطع های غیر همسطح شهید سلیمانی و آفتاب، برگزار شد، اظهار کرد: در این نشست موضوعات پیرایش شهری و اشکالات موجود در آن مطرح و قرار شد در اولین فرصت موانع برطرف و با یک اراده جمعی این موضوع در ۱۵ منطقه پیگیری شود.
وی ادامه داد: در صورت وقوع این اتفاق در مناطق ۱۵ گانه ظاهر شهر می تواند دستخوش تحولات بسیار خوبی شود زیرا نازیبایی ها حذف و با یکسان سازی و هارمونی ایجاد شده به شور و نشاط شهری کمک می شود.
شهردار اصفهان تاکید کرد: یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در جلسه این بود که راهکاری پیدا شود تا در همه مناطق، خیابانی ویژه دوچرخه سواری در نظر گرفته شود و این خیابان ها در مناطق مختلف شهرداری به یکدیگر متصل شود تا در مجموع یک شبکه دوچرخه سواری در شهر اصفهان شکل بگیرد.
وی با بیان اینکه همه مناطق شهرداری متعهد شدند که این کار را انجام دهند، افزود: طرح ایجاد مسیرهای دوچرخه در همه مناطق در حوزه حمل و نقل مراحل نهایی خود را طی کرده و از ۱۵ روز آینده عملیات اجرایی این طرح برای اجرایی شدن به مناطق ابلاغ می شود.
نوروزی ارزیابی عملکرد پیمانکاران سازمان عمران در تقاطع غیرهمسطح شهید سلیمانی، پل آفتاب و آزادسازی های بین این دو تقاطع را از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه ذکر کرد و گفت: همچنین در خصوص زیرگذری که دارای یک لوپ و سه رمپ در همین مسیر در جاده قهجاورستان است، بحث شد و با جمع بندی هایی که صورت گرفت، مباحث مطرح شده می تواند برای همه مردم امیدبخش باشد.
وی تاکید کرد: رینگ چهارم به عنوان یک موضوع جدی در دستور کار مدیران شهرداری قرار دارد.
شهردار اصفهان با اشاره به برنامه های “هر یکشنبه، یک افتتاح”، تاکید کرد: هر میزان جلو می رویم تعداد کارهای انجام شده و کلنگ زنی هایی که وجود دارد کار در “هر یکشنبه یک افتتاح” را مشکل کرده است و “هر یکشنبه یک افتتاح” برندی است که در بطن این کار کلنگ زنی ها و افتتاحیه های زیادی برای شهر اصفهان وجود دارد.
وی اضافه کرد: امیدواریم با همین سرعت و روندی که در حال طی شدن است، بتوانیم مسیر افتتاحیه ها را ادامه دهیم.
آزادسازی سه کیلومتر دیگر از مسیر حلقه حفاظتی
معاون عمران شهری شهرداری اصفهان نیز در حاشیه این نشست، اظهار کرد: عملیات آزادسازی سه کیلومتر دیگر از حلقه حفاظتی از کیلومتر ۴ تا ۷ از روستای بهاران تا تقاطع آفتاب آغاز شده که برآورد هزینه برای اجرای این بخش از رینگ ۶۰ میلیارد تومان است.
ایرج مظفر تصریح کرد: برای اجرای این سه کیلومتر لازم است، آزادسازی به عرض ۷۶ متر انجام شود و امیدواریم آزادسازی های این مسیر ظرف ۱۰ ماه انجام شود.
وی با بیان اینکه در این مسیر یک پل در کانال آب و تقاطع جاده قهجاورستان است که به صورت زیرگذر اجرا می شود، تصریح کرد: با اجرای این پروژه، بلوار فرزانگان به شش راه و جاده بهاران متصل و با افتتاح پروژه سردار شهید سلیمانی مسیر شرق حلقه حفاظتی شهر مورد بهره برداری قرار می گیرد.
معاون عمران شهری شهرداری اصفهان با تاکید بر اینکه طول مسیر حلقه حفاظتی شهر حدفاصل کارخانه قند تا تقاطع آفتاب هفت کیلومتر است که یک کیلومتر آن با احداث پروژه مجموعه‌ پل‌ ها و تقاطع سردار شهید سلیمانی احداث می شود، گفت: حدود ۵۰۰ متر از این مسیر هفت کیلومتری با ساخت تقاطع آفتاب تکمیل شد، سه کیلومتر هم آغاز شده و دو و نیم کیلومتر در روستا و جاده خاتون آباد است که منطقه ۱۵ در حال آزادسازی این مسیر است که تا اواخر امسال عملیات اجرایی این بخش آغاز می شود.
تخصیص ۱۵ میلیارد تومان اعتبار برای طرح های پیرایش شهری
معاون معماری و شهرسازی شهرداری اصفهان در این جلسه معضلات موجود در سیمای شهرها را از منظر کلان و خرد مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: بی توجهی به سیمای شهری در نظام کلی هدایت تحولات کالبدی شهرها، سیمای شهری را مخدوش و بی هویت کرده است. همچنین اضافات و الحاقات، فرسودگی نماها و تابلوهای بی ضابطه از معضلات موجود در سیمای شهری از منظر خرد است که باعث اغتشاش بصری و افت کیفی سیمای شهری شده و لازم است پیرایش، مرمت و ساماندهی لازم در خصوص این موارد صورت بگیرد.
سید احمد حسینی نیا با بیان اینکه در سال جاری ۱۵ میلیارد تومان برای پروژه‌ های پیرایش شهری در نظر گرفته شده که پیمانکاران از طریق مدیران مناطق اجرای این طرح‌ها را مدیریت می‌کنند، تصریح کرد: مقرر شده هر منطقه، یک محور یا خیابان را به عنوان خیابان نمونه معرفی کند تا از نظر مبلمان و منظر شهری رسیدگی و طرح پیرایش شهری در آن اجرایی شود.
وی در ادامه با اشاره به وضعیت پیرایش شهری در مناطق مختلف شهر اصفهان، تصریح کرد: خیابان کاشانی از صاحب روضات تا چهارراه هفتم محرم به طول ۷۲۰ متر، خیابان شهیدان غربی از اتوبان خرازی تا خیابان بابک به طول ۶۱۰ متر در منطقه ۲، چهارباغ خواجو حدفاصل مکینه خواجو تا میدان خواجو به طول ۱۰۵۵ متر در منطقه سه، خیابان علامه امینی شرقی به طول یک هزار و ۱۷۴ متر در منطقه ۴، خیابان حکیم نظامی از پل فلزی تا چهارراه حکیم نظامی به طول ۴۷۰ متر و … از جمله برخی از طرح های پیرایش شهری است که به صورت پایلوت در مناطق ۱۵ گانه در حال اجراست.
معاون شهرسازی و معماری شهرداری اصفهان با بیان اینکه پیرایش شهری در محورهای منتخب با اولویت ویژه و با محوریت معاونت شهرسازی و معماری در دستور کار قرار گرفته است، گفت: استفاده از تجربیات تهران با هدف زیبایی انگاری در خیابان ها مدنظر قرار می گیرد.
وی گفت: به منظور انجام هماهنگی با همه معاونت ها و سازمان های مرتبط و وحدت رویه در مناطق ۱۵گانه تشکیل اتاق فکر کمیته های پیرایش شهری در معاونت شهرسازی پنجشنبه هر هفته با حضور نمایندگان تام الاختیار معاونت ها، سازمان ها و … تشکیل شد که خروجی آن شناسایی پلاک به پلاک هر محور، تهیه گزارش آسیب شناسی محورها، ارائه شناسنامه برای هر پلاک و مشخص شدن اقدامات اجرایی مورد نیاز هر پلاک، معرفی محدوده پایلوت برای شروع عملیات اجرایی، نقشه برداری و ارائه طرح پانارومای بدنه محدوده های پایلوت در محورهای منتخب مناطق ۱۵ گانه بوده است.
حسینی نیا اضافه کرد: علاوه بر این اقدامات، با هدف ارتقاء همه جانبه محورهای منتخب به موازات موضوع پیرایش، آسیب شناسی و ارائه طرح مناسب سازی محورهای منتخب در مناطق ۱۵ گانه و ارتقاء فضای سبز این محورها پیگیری و انجام شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا