استان هاصنایع و شرکت هاعناوین اخبارمعادن و فلزات

تحریم ها در تولید و صادرات شرکت ذوب آهن تاثیری ندارد

مهرداد تولائیان، معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان با بیان مطلب فوق، گفت: تحریم های جدید تا حدودی می تواند قیمت تمام شده کالا را بالا ببرد اما در تولید و صادرات ذوب آهن اصفهان تاثیری ندارد.

وی افزود: دولت ترامپ تحریم های جدید علیه فولاد، آلومینیوم و … اعمال کرد تا با این استراتژی، صنایع زیرساختی ایران را زیر فشار قرار دهد و درآمد صادراتی و پروژهای توسعه ای ایران را با خلل مواجه کند، این در حالی است که هم اکنون در حوزه حمل و نقل ریلی پروژه های خوبی تعریف شده که ریل آن را شرکت ذوب آهن اصفهان تامین می کند و بخش دیگر از تولیدات این شرکت فولادی به خارج از کشور صادر می شود.

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان با اشاره به این که تحریم ها کار را مشکل می کند اما آن را متوقف نمی کند، گفت: با توجه به این که ذوب آهن اصفهان بازار خاص خود را دارد عملا این تحریم ها نمی تواند مانع از صادرات این شرکت شود و از طرف دیگر ذوب آهن باید بخشی از مواد اولیه مورد خود را با ارز صادراتی خود وارد کند و به همین دلیل در تامین مواد اولیه هم خللی ایجاد نمی شود.

تولائیان با نگاهی به روند تولید در ماه های گذشته افزود: پس از شیوع ویروس کرونا، معادن کشور در بخش زغال سنگ و سنگ آهن تا حدودی نیمه تعطیل شدند و تا نیمه اردیبهشت این کاهش تولید آن ها ادامه داشت و روی صنایع پایین دستی نیز تاثیر گذاشته اما بعد از آن تولید افزایش پیدا کرد و عقب ماندگی ماه های فروردین و اردیبهشت هم جبران شده است.

معاون بهره برداری ذوب آهن اصفهان، درباره تصمیم گیری وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره تغییر ضریب کنسانتره و گندله، اظهار کرد: در حال حاضر قرار شده ضریب کنسانتره و گندله در سال جاری هم تغییری نکند و اگر این ضریب بی رویه افزایش پیدا کند. روی قیمت سنگ آهن هم تاثیر می گذارد زیرا معدنکارها ترجیح می دهند سنگ آهن خود را به سمت تولید کنسانتره و گندله سوق بدهند به همین دلیل افزایش ضریب کنسانتره و گندله روی تولیدکننده های فولاد با روش احیا تاثیر می گذارد و برای شرکت های که با روش کوره بلند فولاد تولید می کنند به دلیل تاثیر تغییر ضریب کنسانتره و گندله به تمام بازار، قیمت محصولات سنگ آهن هم بالا می رود.

وی با تاکید بر این که نباید از عرف جهانی در قیمت گذاری محصولات زنجیره فولاد فاصله بگیریم، تصریح کرد: در حال حاضر باید نسبت ضریب شمش به گونه ای باشد که شرایط موجود بازار را حفظ کند و به نوعی همه زنجیره در تعادل باشد.

تولائیان درباره تاثیر افزایش نرخ کنسانتره و گندله روی وضعیت بازار، اظهار کرد: وقتی قیمت کنسانتره خیلی خوب باشد همه معدنکاران سنگ آهن تولیدی با عیار ۶۲ را به سمت تولید کنسانتره سوق می دهند در حالی که باید سنگ آهن عیار بین ۵۰ تا ۵۴ را به کنسانتره تبدیل کنند، از این رو می توان گفت افزایش بی رویه ضریب قیمت یک محصول روی سایر محصولات هم تاثیر می گذارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا