استان ها

خلاقیت و فناوری برای تأمین امنیت غذایی، آب و محیط زیست

احسان یزدیان درباره برگزاری رویداد «تانا» اظهار کرد: این رویداد به منظور توسعه و ارتقای زیست‌بوم نوآوری استان‌ها برگزار می‌شود و نام آن هم برگرفته از همین مفهوم است. چالش‌هایی که در این رویداد محور ارائه پیشنهاد و طرح‌های نوآورانه قرار گرفته است، در حوزه‌های آب، محیط زیست و امنیت غذایی است که پس از دریافت راهکارها، مورد بررسی و داوری قرار می‌گیرند و ایده‌های منتخب علاوه بر دریافت جوایز رویداد به سرمایه‌گذاران، شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع مرتبط معرفی خواهند شد.
وی افزود: محور ایده‌های موجود در حوزه آب شامل افزایش بهره‌وری آب در مصارف کشاورزی، پایش کیفی و میزان آلودگی در مخازن سدها، پایش کمی سفره‌ای آب زیرزمینی و همچنین کشاورزی با آب‌های شور و لب‌شور است. محورهای بخش محیط زیست شامل کاهش فلزات سنگین در آب و خاک، تصفیه تکمیلی انواع فاضلاب، مبارزه بیولوژیک با آفات و بیماری‌ها، حذف آلاینده‌های سفره‌های آب زیرزمینی و محورهای بخش امنیت غذایی هم شامل فرآوری محصولات غذایی، افزایش زمان نگهداری مواد غذایی و تجارت آن‌، کاهش مصرف واکسن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌های دامی و همچنین کاهش مصرف سموم کشاورزی است.
معاون توسعه فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان گفت: صاحبان ایده، هسته‌های فناور مراکز رشد، اساتید و دانشجویان می‌توانند ایده‌های مورد نظر خود را تا ۱۷ آذرماه سال جاری به نشانی اینترنتی WWW.TANA.ISTT.IR ارسال کنند.
وی ادامه داد: پس از بررسی چالش‌ها و نیازهای اعلام شده، بوت کمپ‌های تخصصی برای راه‌حل‌های خلاقانه برگزار و پس از ارائه و داوری ایده‌های نهایی، طر‌ح‌های برتر معرفی می‌شوند.
یزدیان خاطرنشان کرد: رتبه‌های اول تا سوم این رویداد به ترتیب از ۲۰۰، ۱۵۰ و ۱۰۰ میلیون ریال جایزه نقدی بهره‌مند خواهند شد.

منبع خبر : تابناک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا