اقتصاد کلان

۷۰۶ میلیارد تومان درآمد و هزار رفت‌وبرگشت!

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران،در بند «ذ» تبصره شش (عوارض و مالیات) لایحه بودجه سال آینده آمده بود که واحدهای مسکونی و باغ ویلاهای مجاز که ارزش آنها (با احتساب عرصه و اعیان) بیش از ۲۰ میلیارد تومان باشد مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات به میزان دو در ۱۰۰۰ هستند.

موافقت، ابهام، مخالفت!

زمانی که پای این بند به مجلس باز شد، محمدمهدی مفتح پیشنهاد داد که «واحدهای مسکونی» از این قسمت حدف شود که نمایندگان نیز با این پیشنهاد موافقت کردند و از سوی مجلس اعلام شد که خانه‌های بالای ۲۰ میلیارد تومان معاف از مالیات هستند.

در این میان و به دنبال حذف عبارت «واحدهای مسکونی» از این بند لایحه بودجه، محمد باقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با حذف واحدهای مسکونی از این بند عملا ابهاماتی ایجاد شده است چرا که اکنون ویلاهای غیرمجاز مالیات نمی‌دهند و ما در اینجا با اخذ مالیات برای باغ ویلاهای مجاز عملا آنها را جریمه می‌کنیم از سوی دیگر در این مصوبه ذکر شده که در شهرهای بالای یکصد هزار نفر که اکثر باغ ویلاها در شهرهای کوچک هستند. بنابراین این بند از بودجه را به کمیسیون ارجاع می‌دهیم تا ابهامات آن رفع شود.

در نهایت در روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پس گرفتن مصوبه قبلی خود، مالیات بر خانه های لوکس و باغ ویلاهای مجاز را تعیین کردند.

مالیات لوکس‌ها چگونه تعیین می‌شود؟

این مالیات برعهده شخصی است که در ابتدای هر سال مالک املاک فوق بوده و افرادی که فقط مالک یک باب منزل مسکونی هستند و در ده سال اخیر تغییر مالکیت نداده اند از شمول این حکم مستثنی می باشند. خانه های لوکس و باغ ویلاهای درحال ساخت، مشمول این مالیات نیستند. آئین نامه اجرائی این بند ظرف مدت دوماه از تاریخ تصویب این قانون به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی(مسئول) با همکاری وزارتخانه های راه و شهرسازی و جهادکشاورزی تهیه و به تصویب هیأت دولت می رسد.

:

حساب و کتاب جالب دولت روی خانه‌های خالی

۳۵۲۲۰

منبع خبر : خبر آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا