امروز جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰
19:53:50 - شنبه 2 آوریل 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تأثیر مثبت برجام بر نقل وانتقالات ارزی /تجار ۷۲ ساعته ارز دولتی می گیرند
مدیر نظارت ارز بانک مرکزی با اشاره به تاثیر مثبت برجام بر نقل و انتقالات ارزی، گفت: در گذشته تعداد زیادی از تولیدکنندگان در صف انتظار قرار می گرفتند اما در حال حاضر درخواست کنندگان ارز هیچ مشکلی برای دریافت ارز ندارند.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران و به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، به دنبال اجرایی شدن برجام، یکی از مهم ترین موضوع ها رفع تحریم شبکه بانکی و به طور ویژه رفع تحریم بانک مرکزی است.
محمد دارابی درباره اینکه تاکنون چه تغییراتی در حوزه ارزی ایجاد شده و بانک مرکزی چه دستاوردهایی در این زمینه داشته است، گفت: تا پیش از اجرایی شدن برجام، به دلیل تحریم ها و با وجود در اختیار داشتن منابع ارزی مناسب، نظام بانکی کشور با مشکلات بسیاری برای نقل وانتقال ارزی مواجه بود.
مدیر نظارت ارز بانک مرکزی افزود: علاوه بر این همکاری نکردن کارگزاران بین المللی در نقل و انتقال ها موجب بروز مشکلات متعددی برای تأمین ارز مورد نیاز تجار شده بود. در عین حال انتقال ارز به کشورهای ذینفع و واردکننده کالا هزینه های قابل ملاحظه ای را برای فعالان اقتصادی به همراه داشت. از سوی دیگر تجار برای تأمین ارز خود در کشورهایی مانند ترکیه و یا سایر کشورهای اروپایی با صف های طولانی تقاضا مواجه می شدند، اما خوشبختانه در شرایط پسا برجام با اقدام های بانک مرکزی و همکاری وزارت امور خارجه، سرعت ارائه خدمات در این باره افزایش یافت.
این مقام مسئول در بانک مرکزی درباره اینکه در شرایط کنونی برآوردش از نحوه تخصیص و نیز پاسخگویی به تقاضای ارز در بازار چیست، اظهار داشت: با توجه به زیرساخت ها و ظرفیت های ایجاده شده در دوران پسابرجام، تلاش کردیم به درخواست های مورد نیاز تجار و تولیدکنندگان برای تأمین ارز مورد نیاز در اروپا و آسیا، در کوتاه ترین زمان ممکن پاسخ دهیم.
دارابی خاطرنشان کرد: درحال حاضر درخواست کنندگان ارز هیچ مشکلی برای دریافت ارز خود ندارند. در گذشته تعداد زیادی از تولیدکنندگان در صف انتظار تخصیص ارز قرار می گرفتند، اما اکنون شرایط به گونه ای است که درخواست های ارزی در کمتر از ۷۲ ساعت پاسخ داده می شود.
مدیر نظارت ارز بانک مرکزی همچنین درباره اینکه میزان گواهی های ثبت آماری تأیید شده در سال گذشته تا روز قبل از اجرای برجام و با اجرای برجام به چه میزان افزایش یافته است، گفت: آمارها خود گویای تغییرات رخ داده هستند؛ با نگاهی به آمار می توان دریافت یورو و لیر ترکیه با تقاضای فراوانی روبرو بوده است که پس از برجام این تقاضا به خوبی پاسخ داده شد.
وی اضافه کرد: از ابتدای سال ۹۴ و در مدت ۱۰ ماه تا ۲۶ دی ماه که مصادف با اجرایی شدن برجام بود، ۴۵ درصد از ارز مورد نیاز واردکنندگان تأمین شد و این در حالی است که ۵۵ درصد ارز های یورو و لیر ترکیه در سال گذشته در ۲ ماه پس از اجرایی شدن برجام تخصیص شده است. این آمار نشان دهنده بهبود شرایط و افزایش حجم تأمین ارز واردات است. ضمن آنکه در حال حاضر پس از اجرایی شدن برجام، روابط کارگزاری با کشورهای مختلف ایجاد شده است.
به گفته وی، اکنون و در قلب اروپا روابط کارگزاری در کشورهایی مانند سوییس، ایتالیا، آلمان و بلژیک برقرار شده که این امر ضمن تسریع فعالیت های اقتصادی، موجب افزایش همکاری ها با سایر کشورهای اروپایی شده است. در حال حاضر شاهد گسترش روابط و افزایش تعداد کارگزاران در کشور هستیم.
تخصیص ارز به واردکنندگان یکی از مهم ترین نگرانی هایی است که همواره ذهن تولیدکنندگان را درگیر کرده است. دارابی درباره اینکه بعد از اجرایی شدن برجام آیا این دغدغه کاهش یافته است و برنامه بانک مرکزی در این خصوص چیست، گفت: باتوجه به هماهنگی ها و اقدامات انجام شده در حال حاضر در شرایطی قرار داریم که ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی توسط بانک مرکزی از طریق بانک های عامل تأمین می شود. در گذشته در زمینه واردات کالاهای اساسی مانند غذا، دارو و تجهیزات پزشکی با مشکلاتی مواجه بودیم که خوشبختانه امروز این مشکل رفع شده است و قادر به تأمین ارز کالاهای مورد نیاز هستیم.
مدیر نظارت ارز بانک مرکزی درباره اینکه در طول مذاکرات هسته ای و در سه مرحله، مبالغی از دارایی های بلوکه شده ایران آزاد شد. این اتقاق چه تأثیری بر روابط ارزی ایران دارد و نحوه تخصیص دارایی ها به فعالیت های مختلف چگونه خواهد بود، بیان کرد: این دارایی ها آزادی عمل بیشتری را برای بازرگانان در نقاط مختلف دنیا ایجاد و فعالیت های تجاری را برای آنان تسهیل می کند. در شرایط کنونی نقل وانتقالات ارزی از طریق چند بانک اروپایی صورت می گیرد و این امر باعث شده است هزینه تمام شده کالا کاهش یابد. در دوران تحریم هزینه نقل و انتقالات برای بازرگانان بالا بود و این نکته بر روی قیمت تمام شده کالا اثر داشت.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
سایر اخبار اقتصادی
    A feed could not be found at `http://www.irna.ir/fa/rss.aspx?kind=20`; the status code is `404` and content-type is `text/html;charset=UTF-8`
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب