امروز پنج شنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
11:36:35 - جمعه 6 مه 2016
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گزارش سیا از شاخص‌های کلان اقتصاد ایران
ذخایر ارزی ایران ۱۵ میلیارد دلار کاهش یافت
سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در گزارشی از وضعیت اقتصاد ایران در سال میلادی گذشته از رشد اقتصادی ۰.۸ درصدی، تورم ۱۵.۳ درصدی و افزایش ۱۸.۵ میلیارد دلاری واردات در این سال خبر داد و اعلام کرد ذخایر ارزی ایران در این سال بیش از ۱۵ میلیارد دلار کاهش یافت.

به گزارش پایگاه خبری سرمایه گستران و به نقل ازجام جم، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا در گزارشی از شاخص های کلان اقتصاد ایران در سال میلادی گذشته اعلام کرد تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس قدرت خرید در این سال به ۱٫۳۸۲ تریلیون دلار رسید. تولید ناخالص داخلی ایران در این سال نسبت به سال قبل از آن ۱۲ میلیارد دلار افزایش داشته است.

تولید ناخالص داخلی ایران بر اساس شاخص قدرت خرید در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۱٫۳۷ تریلیون دلار اعلام شده بود.

سرانه تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۵ نیز ۱۷۸۰۰ دلار اعلام شده که نسبت به سال قبل از آن ۲۰۰ دلار افزایش داشته است.

رشد ۰٫۸ درصدی اقتصاد ایران

در حالی که ۲ نهاد بین المللی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول از رکود اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۵ خبر داده اند اداره اطلاعات اقتصادی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا رشد اقتصادی ایران در این سال را ۰٫۸ درصد برآورد کرده است. ایران در سال پیش از آن رشد ۴٫۳ درصدی را تجربه کرده بود.

بخش خدمات بیشترین سهم در اقتصاد ایران را دارد و در سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۵۲٫۳ درصد از کل تولید ناخالص داخلی ایران در این سال را به خود اختصاص داده است. بخش صنعت با ۳۸٫۴ درصد و کشاورزی با ۹٫۳ درصد به ترتیب در رتبه های بعدی از این نظر قرار گرفته اند.

این گزارش رشد تولیدات صنعتی ایران در سال میلادی گذشته را ۲٫۹ درصد برآورد کرده است.

افزایش بیکاری

بر اساس این گزارش ایران ۲۹٫۰۷ میلیون نفر نیروی کار دارد و بخش خدمات با سهم ۴۸٫۶ درصدی بیشترین سهم در اشتغال کشور دارد و سهم صنعت ۳۵٫۱ درصد و کشاورزی ۱۶٫۳ درصد برآورد شده است.

بیکاری در ایران طی سال گذشته افزایش یافته و نرخ بیکاری از ۱۰٫۳ درصد در سال ۲۰۱۴ به ۱۰٫۵ درصد در سال پس از آن رسیده است.

نرخ تورم ۱۵٫۳ درصد

این گزارش در بررسی وضعیت مالی ایران از کسری بودجه ۳٫۵ درصدی(جی دی پی) دولت ایران در سال ۲۰۱۵ خبر داده است.

بدهی های عمومی ایران در سال ۲۰۱۵ نیز افزایش قابل ملاحظه داشته است و از ۱۰٫۷ درصد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۴ به ۱۳٫۲ درصدی در سال ۲۰۱۵ رسیده است.

این گزارش نرخ تورم ایران را در سال گذشته ۱۵٫۳ درصد برآورد کرده که نسبت به تورم ۱۷٫۲ درصدی سال قبل از آن کاهش داشته است. آمارهای رسمی دولتی نرخ تورم در سال گذشته را کمتر از ۱۲ درصد اعلام کرده اند.

افزایش ۹٫۳ میلیارد دلاری نقدینگی

بر اساس این گزارش حجم نقدینگی کشور در پایان سال ۲۰۱۵ معادل ۲۸۲٫۹ میلیارد دلار بوده است که این رقم نسبت به سال قبل از آن ۹٫۳ میلیارد دلار افزایش داشته است.

تراز حساب های جاری ایران در سال گذشته افت قابل توجهی داشته است و از ۱۵٫۹۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ به ۱٫۶۲۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ رسیده است.

افزایش واردات و کاهش صادرات

این گزارش صادرات و واردات ایران در سال ۲۰۱۵ را به ترتیب ۷۸٫۹۹ میلیارد دلار و ۷۰٫۶۳ میلیارد دلار اعلام کرده است. با وجود افت ۷٫۴۸ میلیارد دلاری صادرات ایران در این سال نسبت به سال قبل واردات ایران ۱۸٫۵۶ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.

ایران در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۸۶٫۴۷ میلیارد دلار صادرات و ۵۲٫۰۷ میلیارد دلار واردات داشته است.

ذخایر ارزی ایران نیز در سال گذشته افت ۱۵٫۰۵ میلیارد دلاری داشته است و به ۹۳٫۹۵ میلیارد دلار رسیده است. در سال پیش از آن ذخایر ارزی ایران ۱۰۹ میلیارد دلار اعلام شده بود.

کل دیون خارجی ایران در پایان سال ۲۰۱۵ بالغ بر ۶٫۹۲۲ میلیارد دلار برآورد شده است. این رقم نسبت به بدهی ۷٫۶۴۶ میلیارد دلاری کاهش داشته است.

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

  • آخرین اخبار
  • گوناگون
Polls
سایر اخبار اقتصادی
    A feed could not be found at `http://www.irna.ir/fa/rss.aspx?kind=20`; the status code is `404` and content-type is `text/html;charset=UTF-8`
ثبت نام خبرنامه
پایگاه خبری سرمایه گستران  شرکت فولاد مبارکه اصفهان صنایع شیمیایی ایران تابناك وب تابناك وب